geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Polska i Litwa wobec kontroli granicznych [AKTUALIZACJA]

Andrzej Widera

02-07-2025 08:14


Polska zamierza tymczasowo przywrócić kontrole graniczne na przejściach z Niemcami i Litwą. Decyzja ta, jak poinformował premier Donald Tusk, ma obowiązywać od 7 lipca i jest odpowiedzią na rosnącą presję nielegalnej migracji, która nasila się zwłaszcza na wschodnich rubieżach Unii Europejskiej.

O zaostrzeniu kontroli granicznych poinformowany został również rząd litewski. Minister spraw zagranicznych Litwy, Kęstutis Budrys, zaznaczył, że działania Polski wynikają z obaw związanych z rosnącą liczbą zatrzymań migrantów oraz napięć związanych z wcześniejszymi działaniami na granicy z Niemcami. „Trzeba szukać najskuteczniejszych środków, pamiętając o oczekiwaniu, że nie naruszą one naszej wspólnej wartości, jaką jest swobodny przepływ osób” – podkreślił Budrys, dodając, że Litwa również prowadzi rozmowy z sąsiednimi krajami, jak Łotwa, w celu koordynacji wspólnych działań odstraszających.

Minister spraw wewnętrznych Litwy, Władysław Kondratowicz, zapewnił, że jego kraj został poinformowany o planach Warszawy, a służby graniczne otrzymują wsparcie policji i jednostek bezpieczeństwa publicznego zarówno na granicach z Polską, jak i Łotwą. "Ze swojej strony podejmujemy dodatkowe działania w celu zwalczania wtórnej nielegalnej migracji z kierunku łotewskiego" – stwierdził.

Dane opublikowane przez litewską Straż Graniczną (VSAT) pokazują, że zjawisko nielegalnej migracji przez granice Litwy i Łotwy bardzo się nasiliło w ciągu tego roku. W pierwszej połowie 2025 roku zatrzymano 352 migrantów, którzy dostali się z Białorusi na Łotwę, a następnie próbowali przez Litwę i Polskę przedostać się do Europy Zachodniej. Spośród nich 157 zatrzymali Litwini, a 195 – Polacy. To aż 2,5 razy więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Według VSAT, migranci przemieszczający się tzw. szlakiem łotewskim często korzystają z usług przemytników, a także podróżują autobusami z fałszywymi dokumentami. Najwięcej wśród nich stanowią obywatele Somalii i Afganistanu – odpowiednio 150 i 53 osoby. Co więcej, samych Somalijczyków w 2024 roku zatrzymano jedynie 52, co pokazuje gwałtowny wzrost ich liczby w bieżącym roku.

Zatrzymani Somalijczycy w większości zeznają, że przemierzają trasę z Somalii przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rosję i Białoruś, by dostać się na Łotwę, a następnie próbują dotrzeć do Niemiec. W analizowanym okresie litewskie służby rozpoczęły 25 postępowań przygotowawczych i zatrzymały 31 przemytników ludzi, głównie operujących z terytorium Łotwy. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2025 roku aż 5914 migrantów próbowało nielegalnie przedostać się do Łotwy z Białorusi, skąd zostali zawróceni. Dla porównania, na granicy litewsko-białoruskiej odnotowano 890 podobnych prób, którym litewscy strażnicy skutecznie zapobiegli. Jeszcze większy napór zaobserwowano na granicy polsko-białoruskiej – tam w tym roku zawrócono już 14975 migrantów.

Wspólna reakcja krajów bałtyckich i Polski ma z jednej strony na celu wzmocnienie ochrony zewnętrznych granic UE i NATO, z drugiej zaś – jak zaznacza minister Budrys – „utrzymanie otwartego, ale bezpiecznego modelu przepływu osób w regionie“.  Co istotne, na polecenie ministra Kondratowicza, na Łotwę skierowano policjantów oraz funkcjonariuszy VSAT, odpowiadając tym samym na oficjalną prośbę Rygi. Litewskie MSW poinformowało, że służbę na Łotwie rozpoczęło już ośmiu policjantów, a wkrótce mają do nich dołączyć również strażnicy graniczni, choć ich dokładna liczba nie została jeszcze określona.

Aktualizacja godz.14:10

Estoński minister spraw wewnętrznych Igor Taro rozmawiał telefonicznie z polskim ministrem Tomaszem Siemoniakiem na temat planowanego przez Polskę tymczasowego przywrócenia kontroli granicznych z Niemcami i Litwą od 7 lipca. Taro wyraził zrozumienie dla polskich obaw związanych z presją migracyjną, ale zaznaczył, że kontrole powinny być krótkotrwałe i jak najmniej uciążliwe dla obywateli UE. Zachęcał Polskę do stosowania innowacyjnych rozwiązań zamiast ograniczania swobody przemieszczania się. Przypomniał również, że takie działania zakłócają zasady funkcjonowania strefy Schengen i mogą negatywnie wpłynąć na handel. Polska planuje utrzymać kontrole przez co najmniej 30 dni, dołączając tym samym do 12 krajów UE, które już to zrobiły.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024