Zdjęcie: M. Czapliński KPRP
11-01-2025 09:00
Większość ukraińskich mediów odnotowała wczoraj ogłoszony przez premiera Polski przełom w sprawie ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej, które na Ukrainie określane jest pod mianem Tragedii Wołyńskiej. Media ukraińskie przypomniały, że 9 stycznia minister jedności narodowej Ukrainy, Ołeksij Czernyszow, odwiedził Polskę, gdzie spotkał się z minister kultury, Hanną Wróblewską. Rozmowy dotyczyły kluczowej roli kultury w zachowaniu tożsamości narodowej oraz jej wpływu na rozwój społeczno-gospodarczy obu krajów. Wizyta ta była istotnym krokiem w kierunku współpracy między Ukrainą a Polską, szczególnie w kontekście rozwiązywania trudnych kwestii historycznych.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Andrij Sybiha, z uznaniem odniósł się do tej inicjatywy, podkreślając, że Kijów i Warszawa okazują sobie wzajemny szacunek i wspólnie stawiają czoła imperializmowi rosyjskiemu. Jak zaznaczył, każdy krok w kierunku rozwiązywania kwestii dwustronnych osłabia wpływy Moskwy. Decyzja ta jest ważnym wydarzeniem zarówno dla strony polskiej, jak i ukraińskiej. Już w listopadzie 2024 roku ministrowie spraw zagranicznych obu krajów, Radosław Sikorski i Andrij Sybiha, przyjęli wspólne oświadczenie w sprawie ekshumacji, deklarując gotowość usunięcia wszelkich przeszkód w realizacji tych działań. Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej wcześniej informował, że planuje rozpoczęcie poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar w obwodzie rówieńskim w 2025 roku w odpowiedzi na wnioski obywateli Polski. Tusk wczoraj ogłosił, że zapadła decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar tragedii na Wołyniu.
Niemniej jednak warto oceniać to dopiero jako pierwszy, choć bardzo potrzebny i znaczący krok Ukrainy na trudnej drodze do pojednania. Kolejnym krokiem powinna być kwestia edukacji. Niestety nadal część mediów ukraińskich, można znaleźć artykuły i wypowiedzi, które podają dość dziwną z naszego punktu widzenia, interpretację wydarzeń. Jeżeli rzeczywiście porozumienie w sprawie ekshumacji będzie respektowane, wyniki badań powinny pomóc w ustaleniu faktów. Czy wpłynie to na zmianę obecnych, raczej chłodnych, relacji politycznych między naszymi krajami, pokaże czas. Natomiast istotną kwestią pozostaje rzetelna praca wszystkich zainteresowanych nad dalszym rozwijaniem wzajemnych relacji żywych, którzy pamiętając o przeszłości, wyciągają wnioski z historii o metodach dzielenia narodów byłej I Rzeczpospolitej.