geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Mołdawskie banki odcięły możliwość przelewów z Rosji

Dodał: Andrzej Widera

06-09-2024 08:52


Wszystkie mołdawskie banki przestały współpracować z rosyjskim systemem przekazów pieniężnych „Złota Korona”. To była ostatnia działająca metoda przesyłania pieniędzy pomiędzy Mołdawią a Rosją. Jeszcze w zeszłym tygodniu można było otrzymać przelew za pośrednictwem Złotej Korony w czterech mołdawskich bankach: Comertbank, Fincombank, Eurocreditbank i Energbank.

Na stronach internetowych tych banków pojawiały się komunikaty o zawieszeniu systemów przekazów pieniężnych bez podania przyczyn. Na stronie internetowej Eurocreditbanku czytamy, że jest to konieczne „w kontekście dostosowań operacyjnych, aby zapewnić ciągłość naszych usług na najwyższym poziomie”.

Zakończenie działalności Złotej Korony w Mołdawii zbiegło się w czasie z wprowadzeniem przez Departament Skarbu USA nowych sankcji przeciwko rosyjskim firmom rozwijającym oprogramowanie i technologie komunikacyjne. Wśród nich znalazła się firma Centrum Technologii Finansowej z Nowosybirska, której głównym produktem jest system płatności "Złota Korona".

„Złota Korona” była ostatnim systemem transferu pieniędzy działającym między Rosją a Mołdawią. W maju system ten wstrzymał przelewy online między Mołdawią a Rosją. Zbiegło się to w czasie z początkiem wypłat dla pracowników państwowych i emerytów z Gagauzji, które otrzymywali na kartę „Mir” „od partnerów” Ilana Sora, zbiegłego oligarchy, skazanego na 15 lat więzienia w Mołdawii.

Obecnie istnieje bardzo niewiele sposobów przesyłania pieniędzy z Rosji do Mołdawii. Teoretycznie możliwe są przelewy między kontami między bankami rosyjskimi i mołdawskimi za pośrednictwem systemu SWIFT. Jednak w praktyce wiele dużych rosyjskich banków zostało objętych sankcjami i jest odłączonych od SWIFT, a duże banki z kapitałem zagranicznym albo ograniczają przelewy w obcej walucie dla osób fizycznych, takich jak Raiffeisenbank, albo wprowadzają bardzo wysokie prowizje. Na przykład minimalna prowizja za przelew może wynosić ponad sto dolarów amerykańskich lub euro. W tym przypadku przelewy do Mołdawii w rublach rosyjskich są niemożliwe, ponieważ mołdawskie banki przestały otwierać rachunki w rublach rosyjskich po rozpoczęciu wojny.

Inny sposób transferu pieniędzy jest związany z kryptowalutą. W Rosji można zamienić pieniądze na kryptowalutę, a następnie w Mołdawii zamienić je na zwykłą walutę. Jednak dla niedoświadczonego użytkownika jest to trudne technicznie: niektóre główne giełdy kryptowalut ograniczyły również współpracę z użytkownikami z Rosji. Tym samym ogranicza się możliwość wpływania rosyjskich służb na proces przedwyborczy w Mołdawii.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024