Zdjęcie: Pixabay
21-10-2022 11:04
W Mołdawii całkowita maksymalna dozwolona moc domowych elektrowni wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych została podwojona. Obecnie udział takich instalacji elektrycznych (np. fotowoltaiki, elektrownie wiatrowe, instalacje na biomasę) może wynosić do 10% całkowitego obciążenia sieci elektrycznej, a nie jak dotychczas do 5%.
Zmiany były wymagane ze względu na zwiększone zainteresowanie instalacją własnych mini-elektrowni (mikrogeneracja) energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Decyzję podjęła 21 października Krajowa Agencja Regulacji Energetyki (ANRE). Jak podano w nocie wyjaśniającej do decyzji ANRE, od dnia 10 czerwca do sieci dystrybucyjnej największego dostawcy energii w Mołdawii, Premier Energy, przyłączono elektrownie krajowe o łącznej mocy 10,6 MW. Spółka wydała również pozwolenia na przyłączenie dla elektrowni o łącznej mocy 28,8 MW, mimo że limit ustalony zgodnie z prawem dla Premier Energy wynosi 29,5 MW.
Tymczasem spółka energetyczna Premier Energy, ostrzegła, że 21 października możliwe są przerwy w dostawie energii elektrycznej niektórych odbiorców. Powodem jest niedobór prądu i konieczność ograniczenia zużycia. Mołdawski Energocom poinformował Premier Energy o braku na rynku 284 MWh energii.
Przypomnijmy, że od 11 października Ukraina wstrzymała dostawy energii elektrycznej do UE i Mołdawii. Należy zauważyć, że Mołdawia kupowała 30% energii elektrycznej od firm ukraińskich. 13 października Rumunia zaczęła dostarczać energię elektryczną do Mołdawii. Jednak w tej chwili dostawy z Rumunii nie pokrywają w pełni 30% energii elektrycznej, którą Mołdawia wcześniej otrzymywała z Ukrainy. Pozostała część Mołdawii będzie kupowana na rynku bilansującym lub w ramach umów pomocy kryzysowej zawartych z operatorami przesyłu energii z sąsiednich krajów – poinformował Premier Energy.