Zdjęcie: Pixabay
04-10-2023 08:14
W wyborach będą mogli brać udział przedstawiciele zdelegalizowanej, prorosyjskiej partii Şor. Taką decyzję podjął mołdawski Sąd Konstytucyjny (CC) na wczorajszym posiedzeniu. Sąd uznał za niezgodną z konstytucją nowelizację Kodeksu wyborczego, która przewidywała pozbawienie prawa wyborczego na pięć lat członków organów wykonawczych zdelegalizowanych partii oraz wszystkich osób wybranych z takiej partii.
Trzech sędziów głosowało za uznaniem nowelizacji za niezgodną z konstytucją, a dwóch pozostałych przedstawiło zdanie odrębne, które zostanie opublikowane w późniejszym terminie. Przypomnijmy, że 19 czerwca Sąd Konstytucyjny na wniosek rządu wydał decyzję uznającą partię Şor za nielegalną. "Władze Mołdawii są w otwartej konfrontacji z Rosją" - stwierdził przewodniczący parlamentu Igor Grosu, przed posiedzeniem Sądu.
Tymczasem dziesiątki osób zgromadziło się przed siedzibą Sądu Konstytucyjnego, gdzie miała zostać rozpatrzona skarga złożona przez posłów byłej partii Şor. Domagali się unieważnienia ustawy zabraniającej przedstawicielom zdelegalizowanych partii politycznych kandydowania w wyborach.
W reakcji na wyrok, Igor Grosu przewodniczący parlamentu Mołdawii polecił zwołanie obrad izby ustawodawczej. Z kolei poseł rządzącej Partii Akcji i Solidarności (PAS) Vasile Gradinaru powiedział, że jego koledzy przedstawią nowy projekt ustawy, który uniemożliwi udział w wyborach przedstawicielom partii Şor. „To, co dzisiaj wydaje się możliwe, jutro będzie niemożliwe. Przedstawimy tę inicjatywę legislacyjną. […] Jesteśmy na progu kampanii wyborczej, więc nie mamy czasu czekać, musimy interweniować jak najszybciej” – powiedział Grădinaru. Według posła, wskazówki, które zawiera orzeczenie Sądu, pomogą w sporządzeniu nowego projektu ustawy, która ma być dzisiaj procedowana.
Aktualizacja godz. 11:40
Parlament Mołdawii przyjął dzisiaj w pierwszym czytaniu poprawki do Kodeksu wyborczego, które ograniczają udział w wyborach przedstawicieli zdelegalizowanej partii Sor. Za poprawkami głosowało 57 posłów rządzącej Partii Akcja i Solidarność (PAS). Zmiany w Kodeksie wyborczym dotyczą osób, które, jeśli spełniają przynajmniej jeden z poniższych punktów, zostaną pozbawione prawa wyborczego na trzy lata:
W ciągu trzech dni Generalny Inspektorat Policji, Krajowe Centrum Antykorupcyjne i służby specjalne SIS muszą przekazać Centralnej Komisji Wyborczej wszystkie niezbędne dane. Następnie w ciągu jednego dnia CKW ma obowiązek sporządzić listę osób objętych nowymi przepisami.