Zdjęcie: Flickr
30-11-2021 13:26
Mołdawia i Ukraina wkrótce wyślą do Unii Europejskiej wniosek o ekspertyzę wpływu budowy elektrowni wodnej na rzece Dniestr. Poinformował o tym mołdawski minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Nicu Popescu, zaznaczając, że od tej pory UE będzie zaangażowana w negocjacje między Mołdawią a Ukrainą w sprawie rzeki Dniestr.
„Rozmawiamy na ten temat zarówno z naszymi kolegami z Ukrainy, jak i z partnerami z UE. Teraz wspólnie z Ukrainą rozmawiamy o przygotowaniu wspólnego apelu do UE z prośbą o przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko elektrowni wodnej na Dniestrze. Prosimy również o pomoc Mołdawii i Ukrainie w znalezieniu rozwiązania problemów, które są już obserwowane wokół Dniestru” – powiedział Popescu.
Wyraził nadzieję, że w ciągu kilku tygodni Mołdawia i Ukraina dojdą do porozumienia i przygotują apel do UE. „Od momentu wysłania tego wniosku do UE chcemy nawiązać dialog na temat sytuacji środowiskowej Dniestru, już z udziałem UE, w celu zminimalizowania problemów na tym obszarze” – powiedział Popescu.
Zaznaczył, że strona ukraińska jest również zainteresowana rozwiązaniem tego problemu, ponieważ budowa hydroelektrowni na Dniestrze miała negatywny wpływ na mieszkańców Ukrainy. Ukraina dotąd nie zrezygnowała z pomysłu budowy sześciu elektrowni wodnych na płaskim odcinku Dniestru w obwodach Tarnopolskim, Iwano-Frankowskim i Czerniowieckim. Projekt ten jest przewidziany w Strategii rozwoju energetyki wodnej Ukrainy do 2026 roku.