Zdjęcie: Flickr
13-11-2024 08:07
Wczoraj pojawiły się kolejne informacje na temat łotewskich rozwiązań proobronnych, które sukcesywnie rozwijają tę sferę bezpieczeństwa kraju. Według MON Łotwy, do 2028 roku planowany jest zakup i rozmieszczenie dodatkowych sześciu radarów nadzoru przestrzeni powietrznej. Co ciekawe, kwestia ta powiązana jest z budową farm wiatrowych.
Rząd zatwierdził raport informacyjny MON na temat wpływu turbin wiatrowych na obserwację przestrzeni powietrznej i wczesne ostrzeganie wojskowe. W efekcie przyjęto proponowane rozwiązanie, które zakłada relokację trzech radarów mobilnych i jednego radaru stacjonarnego, którymi dysponuje armia łotewska (NBS), a także zakup i rozmieszczenie dodatkowych sześciu radarów nadzoru przestrzeni powietrznej do 2028 roku.
Do pierwszej połowy 2025 roku MON i NBS dokonają oceny lokalizacji radarów i określenia ich dokładnych stref ochronnych, co umożliwi opracowanie i publikację mapy rozwoju dla farm wiatrowych. Od 2023 roku MON wydał już ponad 30 pozwoleń na budowę farm wiatrowych. Jednocześnie kilka krajów europejskich dokonuje rewizji swojej polityki rozwoju farm wiatrowych w kontekście inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę – dodało MON.
Tymczasem Państwowa Straż Graniczna (VRS) nawiązała współpracę z Narodowymi Siłami Zbrojnymi (NBS) w celu zaopatrzenia funkcjonariuszy w nowe mundury, korzystając ze zmagazynowanych mundurów żołnierskich. Tak więc łotewscy strażnicy graniczni zostaną wyposażeni w mundury wojskowe, co jest oznaką militaryzacji tej służby. Decyzja ta tłumaczona jest przetargiem na mundury VRS, który zakończył się bez rozstrzygnięcia.
Całkowity koszt projektu, mający na celu zaopatrzenie około 2400 strażników granicznych w mundury, szacowany jest na około 4,5 miliona euro, które będą pokryte z budżetu obronnego jako jednorazowe wsparcie. W przyszłości utrzymanie mundurów VRS będzie finansowane ze środków budżetowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Nowy wzór munduru NBS, znany jako „Woodlatpat”, wprowadzony w 2020 roku, został zaprojektowany z kamuflażem dostosowanym do warunków naturalnych Łotwy.
Z kolei w Saeimie odbyła się dyskusja na temat optymalizacji procedur wydawania pozwoleń na broń, szczególnie w odniesieniu do badań lekarskich. Posłowie mają zaproponować zmiany w prawie, aby ułatwić żołnierzom Gwardii Narodowej zakup pistoletów do samoobrony. Do września tego roku na Łotwie zarejestrowano 30 712 właścicieli broni palnej. Łącznie zarejestrowano w kraju 74 988 sztuk broni, z czego większość przeznaczona jest do celów łowieckich.