geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Królewiecka stocznia "Jantar" - rozpoczęcie budowy nowego okrętu desantowego

Andrzej Widera

09-07-2025 11:02


Jak poinformowały niemal wszystkie media lokalne, w stoczni „Jantar” w Królewcu, wczoraj położono stępkę pod nowy, duży okręt desantowy nazwany imieniem generała Siergieja Kabanowa –  sowieckiego dowódcy artylerii morskiej, który brał udział w m.in. w wojnie zimowej i dowodził obroną wybrzeża w składzie trzech flot: Bałtyckiej, Północnej i Oceanu Spokojnego. Jednostka powstaje na zamówienie rosyjskiego ministerstwa obrony jako część modernizowanego projektu 11711 i przeznaczona jest dla Północnej Floty.

Jest to już kolejny okręt tego typu, budowany przez królewiecką stocznię, gdyż przypomnijmy, że pod koniec maja zwodowano okręt „Władimir Andriejew”. „Siergiej Kabanow” - mimo że tego samego typu - ma być największym okrętem tej klasy pod względem wyporności, jaki powstaje dla współczesnej Marynarki Wojennej Rosji. Jak twierdzi stocznia, okręt będzie mógł transportować do 13 czołgów, 36 pojazdów opancerzonych lub 300 żołnierzy. Na jego uzbrojenie składają się m.in. automatyczne, sześciolufowe działka kalibru 30 mm, a jego długość sięga 120 metrów przy szerokości 16,5 metra. Charakterystycznym elementem nowej wersji jest powiększona platforma dla śmigłowców w części rufowej, która umożliwia stacjonowanie zarówno wielozadaniowych śmigłowców pokładowych.

Projekt 11711, do którego należy „Siergiej Kabanow”, jest systematycznie rozwijany na bazie doświadczeń wcześniejszych jednostek – „Iwana Griena” i „Piotra Morgunowa”, które są już w służbie. Obok rozpoczętej budowy nowego okrętu, podobno trwają równolegle prace nad kolejną jednostką: „Wasilijem Truszinem”, a "Władimir Andriejew" jest wyposażany. Seria ma być kontynuowana, a według zapowiedzi dyrektora generalnego stoczni powstanie jeszcze co najmniej dziesięć takich okrętów.

Stocznia „Jantar”, obchodząca w tym roku 80-lecie swojego istnienia, "dziś ponownie pracuje pełną parą". Jak zaznaczył gubernator obwodu królewieckiego Aleksiej Biesprozwannych: „Do 2027 roku stocznia jest praktycznie w stu procentach obłożona pracą. Dziękujemy ministrowi obrony za to, że takie strategiczne zamówienia trafiają właśnie tutaj. Naszym celem jest utrzymanie pełnego obciążenia produkcyjnego.”. Jak podają media, od momentu założenia - a de facto przejęcia majątku niemieckiej wytwórni w 1945 roku - stocznia wyprodukowała 164 okręty oraz setki statków cywilnych.

Warto przy tym zauważyć, że kolejna pokazówka obronna, nastąpiła po latach ciszy medialnej w tym temacie. Poza tym, budowa okrętów nie oznacza ich wejścia do służby. Budowa "Andriejewa" trwała niemal sześć lat, natomiast jego oddanie flocie ma nastąpić podobno w grudniu 2026 roku. Jak będzie z budową najnowszego okrętu pokaże znów czas.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024