geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Kolejne ustępstwa Naddniestrza

Andrzej Widera

13-02-2025 08:41


Wciąż następują kolejne ruchy Naddniestrza wobec Mołdawii, które media określają jako ustępstwa wobec dotychczasowej linii działania Tyraspola. W Naddniestrzu doszło do uwolnienia drugiego więźnia uznawanego przez Mołdawię za bezprawnie przetrzymywanego i znajdującego się na liście osób do uwolnienia, którą podało Biuro ds. Reintegracji. Organizacja praw człowieka Promo-LEX poinformowała 11 lutego, że chodzi o Stanisława Menzarara, którego lokalne służby uprowadziły w 2020 roku i postawiły przed sądem w Tyraspolu.

Jako ciekawostkę warto podać, że Anton Malyszew, który został zwolniony z więzienia w Naddniestrzu, został aresztowany w Mołdawii, ponieważ był również poszukiwany przez tamtejsze organy ścigania w związku ze sprawami narkotykowymi. Informację tę potwierdziła 12 lutego rzeczniczka Generalnego Inspektoratu Policji, Diana Fetko. Malyszew był ścigany od 2021 roku i skazany na osiem lat więzienia w Kiszyniowie. Władze podkreśliły, że Mołdawia gwarantuje ściganie wszystkich obywateli naruszających prawo i uznały jego zwolnienie za szansę na postawienie go przed wymiarem sprawiedliwości.

Z kolei mołdawski wicepremier ds. reintegracji Oleg Serebrian potwierdził rozpoczęcie przez Tyraspol demontażu nielegalnych punktów kontrolnych ustanowionych w strefie bezpieczeństwa. Według wstępnych informacji pierwsze działania w tej sprawie miały miejsce w Benderach, a dalsze sprawdzenie sytuacji jest w toku. Punkty kontrolne zostały jednostronnie wprowadzone przez władze Naddniestrza w 2020 roku pod pretekstem kryzysu pandemicznego i były postrzegane przez Kiszyniów jako naruszenie porozumienia z 21 lipca 1992 roku. Liczba punktów kontrolnych została zredukowana z początkowych 37 do obecnych 11, a mołdawskie władze wciąż domagają się ich całkowitej likwidacji, między innymi w ramach negocjacji dotyczących dostaw gazu do Naddniestrza.

Natomiast wczoraj podano informację, że 11 lutego firma Moldovagaz przekazała Naddniestrzu trzy miliony metrów sześciennych gazu na kredyt, aby zapewnić stabilność systemu transportu gazu. Tego samego dnia po raz pierwszy Moldovagaz zakupił gaz na rumuńskiej giełdzie Romanian Commodity Exchange EST, dokonując przedpłaty dla Tiraspoltransgazu. Około 2,5 miliona metrów sześciennych miało zostać dostarczone do Naddniestrza 12 lutego. Pełniący obowiązki prezesa Moldovagaz Wadim Czeban poinformował, że dostawa była zgodna z decyzją Komisji ds. Sytuacji Nadzwyczajnych z 10 lutego. Ministerstwo Energii przypomniało, że zakup gazu przez Tiraspoltransgaz na rumuńskiej giełdzie był jednym z rozwiązań proponowanych w grudniu 2024 roku, aby zapobiec kryzysowi humanitarnemu w regionie.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024