geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Kolejne litewskie propozycje dotyczące posiadaczy broni

Andrzej Widera

02-11-2023 09:43


Jak poinformowały wczoraj media litewskie, projekt prawa zakupu broni przez poborowych, opisywanym przez nas kilka dni temu, nie jest jedynym projektem w sprawie broni proponowanym przez przewodniczącego sejmowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (NSGK) Laurynasa Kasčiūnasa.

Tym razem NSGK rozpatrzył propozycję litewskiego rządu, który zaproponował w lipcu, że ci obywatele, którzy kupują broń kategorii A i B do celów polowania, sportu lub samoobrony, powinni przejść kurs oporu cywilnego. Według Laurynasa Kasčiūnasa, ważne jest, aby takie osoby wiedziały, co robić w przypadku konfliktu zbrojnego.

"Naszą obronę rozwijamy w oparciu o zasadę obrony powszechnej. Aby wszystko było czymś więcej niż tylko deklaracją, wszystko musi być realizowane z uwzględnieniem trzech podstawowych filarów. Po pierwsze, silne społeczeństwo to takie, które ma wolę oporu, co udowodnili Ukraińcy, gdy zostali poddani dwu- lub trzytygodniowemu blitzkriegowi. Drugim ważnym filarem są umiejętności. Oznacza to, że jeśli obywatel ma broń i ćwiczy, może dać odpowiedź wrogowi. Być może, w przypadku inwazji o mniejszej intensywności, ale może to przynieść pewien efekt. Trzeci filar to miejsce w planach obronnych. Nie wystarczy mieć broń, czy mieć dużo patriotyzmu w sercu, trzeba znać swoje miejsce w kontekście obrony kraju. Na tym właśnie polegają szeroko rozumiane kursy oporu cywilnego: jakie będzie twoje miejsce jako posiadacza broni w planach obronnych. Oczywiście chcielibyśmy dowiedzieć się, jak przygotować swoją rodzinę, gdy nadejdzie dzień W, i co musisz zrobić, gdy masz broń", powiedział Kasčiūnas.

Jeśli nowy projekt zostanie zatwierdzony przez Seimas, kurs oporu cywilnego będzie oferowany wszystkim osobom posiadającym broń, z wyjątkiem członków zawodowej służby wojskowej, członkom Związku Strzeleckiego i urzędnikom służby cywilnej. Kurs byłby wymagany przy odnowieniu pozwolenia na broń, które musi być przeprowadzane co pięć lat.

Bezpłatny kurs odbędzie się bez egzaminu, a po jego ukończeniu zostanie przyznany certyfikat. Platforma zdalnego kursu została opracowana przez Departament Mobilizacji Obrony Narodowej i Oporu Cywilnego, powiedział Kasčiūnas. "Jest to jednogodzinny kurs z pewnym testem wiedzy, z którego można zrezygnować. O tym zadecyduje Ministerstwo Obrony Narodowej, ponieważ Minister Obrony Narodowej będzie musiał określić procedurę" - powiedział polityk.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021