geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Twitter

Kolejne 1,5 mln m3 gazu do Mołdawii dostarczy PGNiG

Andrzej Widera

28-10-2021 09:29


Trzecią partię gazu do Mołdawii dostarczy polska spółka PGNiG oraz międzynarodowa firma DXT Commodities z siedzibą w Szwajcarii. Zwycięzców trzeciego przetargu na dostawy gazu ogłosiła wczoraj mołdawska Agencja Mienia Państwowego. Zgodnie z przetargiem, 28 października firmy muszą dostarczyć do Mołdawii 1,5 mln m sześc. gazu. Jak podała agencja, w dniach 25 i 26 października polskie PGNiG i holenderski Vitol dostarczyły gaz do Mołdawii zgodnie z warunkami kontraktu.

Przypomnijmy, że polska spółka PGNiG wygrała pierwszy przetarg na zakup 1 mln m sześc. gazu 25 października. Drugi przetarg wygrała szwajcarsko-holenderska firma Vitol Group. Wcześniej premier Natalia Gavrilița zwróciła uwagę, że Mołdawia jest teraz zmuszona kupować gaz na rynku światowym tego samego lub następnego dnia.

Wczoraj szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na spotkaniu z premier Natalią Gavrilițą w Brukseli zapewniła, że Komisja Europejska przeznaczy dla Mołdawii 60 mln euro na pomoc w radzeniu sobie z kryzysem gazowym. Jak określono w administracji prezydent Mai Sandu, UE przekaże te pieniądze Mołdawii w formie grantu.

"Decyzja UE jest słuszna iz pewnością godna pochwały. Decyzja ta może zachęcić Ukrainę do wystąpienia o wsparcie finansowe ze strony UE, a także złagodzić rosnącą presję na jej rynku energetycznym, który również boryka się z niedoborami gazu ze względu na Rosję." - napisał mołdawski analityk Dionis Cenusa.

Poza tym premier Mołdawii Natalia Gavrilița spotkała się także w Brukseli z zastępcą szefa Komisji Europejskiej, europejskim komisarzem ds. handlu Valdisem Dombrovskisem. Omówili kryzys energetyczny i rozwój handlu między Mołdawią a UE - poinformowała służba prasowa rządu. W trakcie rozmowy Gavrility i Dombrovskisa rozmawiano także o wzmocnieniu strefy wolnego handlu (DCFTA) i znaczeniu wykorzystania dostępu Mołdawii do rynku europejskiego.

„Unia Europejska pozostaje głównym partnerem handlowym Mołdawii, odpowiadając za około 64% całkowitego eksportu w 2020 roku. W związku z tym strony omówiły możliwości rozszerzenia asortymentu mołdawskich produktów eksportowanych na rynek UE kosztem zwierząt gospodarskich, produktów mlecznych i materiału sadzeniowego ”- poinformowano w komunikacie.

Premier Gavrilița wyjechała do Brukseli, gdzie dzisiaj weźmie udział w posiedzeniu Rady Stowarzyszenia Mołdawia-UE. W trakcie spotkania planowane jest omówienie reform i dialogu politycznego, współpracy w polityce zagranicznej, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, współpracy handlowej i gospodarczej oraz sytuacji w sektorze energetycznym.


opr. wł.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021