Zdjęcie: Pixabay
06-09-2023 11:22
Komisja Europejska rozważy propozycje unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego dotyczące tego, jak pomóc Ukrainie w eksporcie zboża do pięciu sąsiadujących z nią krajów UE. Zdaniem Wojciechowskiego Komisja Europejska powinna wesprzeć Ukrainę i zapewnić przede wszystkim tranzyt zboża przez państwa UE graniczące z Ukrainą do większej liczby portów morskich.
„Szlaki czarnomorskie są obecnie blokowane przez Rosję, dlatego „szlaki solidarności” pozostają jedyną możliwą trasą dla ukraińskiego eksportu. Oznacza to dodatkowe koszty tranzytu. Musimy rozwijać te szlaki i korzystać z większej liczby portów morskich. Głównym wyzwaniem nie jest infrastruktura, ale aspekt ekonomiczny. Tranzyt jest zbyt drogi dla ukraińskich firm, aby eksportować zboże i być konkurencyjnym na innych rynkach. Dlatego zaproponowałem, że KE wesprze Ukrainę finansowo, rekompensując koszty tranzytu.” – zauważył Wojciechowski. Dodał także, że propozycja rekompensaty kosztów tranzytu dla Ukrainy wesprze konkurencyjność ukraińskiego eksportu zbóż i powrót na tradycyjne rynki.
Komisarz europejski podkreślił, że taka propozycja – rozszerzenia do końca roku tymczasowego zakazu eksportu ukraińskich produktów rolnych na pięć krajów UE i zapewnienia Ukrainie rekompensaty za koszty tranzytu – jest na tym etapie jego osobistym stanowiskiem, które przedstawi Komisji Europejskiej. Ponadto jutro panel wysłucha aktualnych informacji od misji technicznej, która właśnie odwiedziła Rumunię w celu zbadania możliwości zwiększenia przepustowości jej portów. Według Wojciechowskiego to właśnie Rumunia pozostaje obecnie głównym krajem tranzytowym ukraińskiego zboża.
Przypomniał, że obecnie ukraiński eksport na rynek UE wynosi 28 miliardów euro, z czego prawie połowę, bo 13 miliardów euro, stanowią produkty rolne. W ciągu ostatniego roku wolumen ukraińskiego eksportu produktów rolnych do UE wzrósł o 6 miliardów euro, z czego 5 przypadło właśnie na pięć państw graniczących z Ukrainą, co wywołało szok na ich rynkach.