Zdjęcie: Pixabay
18-01-2022 11:50
Od 2014 roku, kiedy wspierani przez Rosję bojownicy zaczęli okupować część terytorium kraju, Ukraina nie jest w stanie samodzielnie produkować amunicji do broni strzeleckiej, ponieważ jej jedyny zakład znajduje się nadal na terytorium kontrolowanym przez siły okupacyjne. Obecnie kilka firm kanadyjskich wyraziło zainteresowanie budową fabryki amunicji na Ukrainie, w plany jest też zaangażowana Kanadyjska Korporacja Handlowa (CCC) w Ottawie.
Kijów wcześniej prosił o wsparcie, a w grudniu 2021 r. do kraju dostarczono broń strzelecką i amunicję w ramach wartego 60 mln dolarów pakietu pomocy bezpieczeństwa. Pakiet bezpieczeństwa ma na celu wzmocnienie zdolności samoobrony Ukrainy i zapobieżenie koncentracji sił rosyjskich na granicach kraju. W ubiegłym roku Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie około 450 milionów dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa.
Według The National Post w czerwcu Waterbury Farrel ogłosiło fuzję z nowo utworzoną GL Munitions, aby zbudować fabrykę amunicji na Ukrainie. W spółkę zaangażowany był także Ukroboronprom, organizacja ukraińskich firm zbrojeniowych. Do tej pory Kanada dostarczała Ukrainie sprzęt wojskowy, w tym sprzęt do rozminowywania, hełmy, namioty, apteczki i kamizelki kuloodporne. Ponadto firma z Winnipeg dostarczyła karabiny snajperskie.