geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Europa utworzy Trybunał w sprawie rosyjskich zbrodni

Andrzej Widera

12-05-2025 08:12


W kontekście coraz większej liczby sygnałów o zbliżających się rozmowach pokojowych, warto zauważyć, że w piątek, we Lwowie zgromadzili się przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rady Europy, Ukrainy oraz międzynarodowej koalicji państw, aby jednogłośnie poprzeć powstanie Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie. Zatwierdzono zakończenie prac przygotowawczych i potwierdzono zamiar uruchomienia jego działalności, której podstawą prawną będzie umowa między Ukrainą a Radą Europy. „Zbliżamy się do sprawiedliwości dla narodu ukraińskiego” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen – „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by ją zapewnić.”

Trybunał otrzyma mandat do ścigania i sądzenia rosyjskich przywódców politycznych i wojskowych odpowiedzialnych za agresję – przestępstwo polegające na bezprawnym użyciu siły przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej lub niezależności politycznej innego państwa. Będzie to pierwszy tego rodzaju trybunał od czasów procesów norymberskich, a jego powołanie ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości prawa międzynarodowego. Jak podkreślił litewski minister spraw zagranicznych Kęstutis Budrys, „agresji nie wolno ani zapominać, ani wybaczać – jak wszystkich innych zbrodni międzynarodowych, które Rosja codziennie popełnia przeciwko Ukrainie”.

Udział w koalicji zadeklarowały m.in. Mołdawia, Estonia oraz ponad 40 państw, a także instytucje unijne i Rada Europy. Minister spraw zagranicznych Mołdawii Mihai Popșoi zaznaczył, że „tylko poprzez sprawiedliwość można zagwarantować odpowiedzialność i odstraszyć przyszłych agresorów. Historia oceni nas przez pryzmat naszych działań, dlatego musimy działać teraz”. Minister Estonii Margus Tsahkna dodał, że „ci, którzy dopuszczają się zbrodni agresji w XXI wieku, poniosą konsekwencje”.

Zebrany materiał dowodowy – m.in. z prac Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przy Eurojust – zostanie przekazany prokuratorowi nowo powstałego trybunału. Ukraińskie władze będą mogły także kierować do niego własne śledztwa i akty oskarżenia. Procesy będą mogły się odbywać z udziałem oskarżonych lub pod ich nieobecność, a grożące im kary sięgają nawet dożywocia.

Choć Stany Zjednoczone nie podpisały jeszcze deklaracji, europejscy przywódcy wyrażają nadzieję, że w przyszłości dołączą do inicjatywy. Jak stwierdził minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski, wycofanie się Waszyngtonu z procesu tworzenia trybunału było jednym z licznych ustępstw wobec Władimira Putina. Niemniej, zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym, rosyjski prezydent cieszy się obecnie immunitetem, który przestanie obowiązywać po utracie urzędu. Decydujące kroki w sprawie oficjalnego powołania trybunału mają zapaść podczas spotkania Komitetu Ministrów Rady Europy w dniach 13–14 maja.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024