Zdjęcie: Wikipedia
11-03-2023 09:00
Przedstawiciele Partii Reform, Estonii 200 i Partii Socjaldemokratycznej (SDE) ogłosili po piątkowej rundzie rozmów koalicyjnych, że zamierzają zmienić prawo dotyczące szybkiej rozbudowy poligonu Nursipalu i zaproponować państwom NATO zwiększenie wydatków na obronę do 2,5 procent produktu krajowego brutto (PKB).
Przedstawiciele partii potwierdzili też zatwierdzony już przez ustępujący parlament kierunek przeznaczania trzech procent PKB na wydatki obronne plus koszty goszczenia sojuszników, ale w piątek zapowiedziano, że kraje NATO zostaną wezwane do zwiększenia wydatków na obronę do co najmniej 2,5 procent PKB.
W poprawie zdolności obronnych Estonii i inwestycjach w obronę koalicja będzie kierować się radami Szefa Sił Obronnych, ale główny nacisk inwestycji obronnych będzie położony na rozwój obrony powietrznej, pozyskanie amunicji i zwiększenie zdolności do prowadzenia ognia dalekiego zasięgu - powiedziała premier Kaja Kallas. Koalicja planuje również więcej inwestować w kompleksową obronę narodową, zapewniając jej stałe finansowanie, a także wzmocnić Ligę Obrony w celu poprawy estońskiej obrony lądowej. Planuje się także utworzenie centrum medycyny wojennej i katastrof oraz rezerwy dla ochrony ludności.
Tymczasem także wczoraj, Sąd Najwyższy odrzucił wniosek partii EKRE o unieważnienie wyników głosowania elektronicznego w wyborach parlamentarnych z 5 marca. Sąd wyjasnił, że wniosek nie spełniał wymagań, gdyż Krajowa Komisja Wyborcza (VVK) nie ustaliła jeszcze wyników wyborów do Zgromadzenia Państwowego. Według sądu EKRE najpierw musi złożyć odwołanie do VVK.