Zdjęcie: Wikipedia
18-05-2023 12:07
Pierwszy estoński satelita studencki, ESTCube-1, został wystrzelony dziesięć lat temu. Podczas gdy ESTCube-2 czeka na szansę wejścia na niską orbitę okołoziemską, Obserwatorium Tartu już pracuje nad trzecim i czwartym satelitą księżycowym. Pierwszy z rozwijanych satelitów może osiągnąć orbitę księżycową do 2029 roku.
„Głównym celem kolejnego ESTCubes jest przetestowanie e-żagla w rzeczywistych warunkach” – powiedziała Agnes Rohtsalu, studentka na Uniwersytecie w Dorpacie (Tartu). ESTCube-2, który jeszcze nie został wystrzelony w kosmos, został wyposażony w tzw. żagiel słoneczny, choć służy on nieco innym celom. Żagle słoneczne, to stosunkowo nowa technologia, w której satelita wykorzystuje do napędu ciśnienie światła słonecznego oraz w mniejszym stopniu ciśnienie wywierane przez cząstki wiatru słonecznego.
Drugi satelita księżycowy zostanie wystrzelony na niską orbitę okołoziemską (LEO), podobnie jak pierwszy. "W drodze powrotnej na Ziemię z niskiej orbity okołoziemskiej będziemy używać modułu żagla jako regulatora plazmy. Jednak w przypadku ESTCube-3 lub -4 chcemy użyć go jako e-żagla na orbicie księżycowej" - wyjaśnił Rohtsalu. Według Andrisa Slavinskiego, profesora Obserwatorium w Tartu, kolejny satelita księżycowy będzie miał również inny cel. "Spróbujemy również powrócić z orbity Księżyca do ziemskiej sfery grawitacji, będzie to dobry sposób na pokazanie, jak działa nasz system napędowy" - wyjaśnił.