Zdjęcie: Lars Stormbom Flickr
16-08-2023 09:27
Estońskie Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy ograniczającej obywatelom Rosji i Białorusi prawo udziału w wyborach lokalnych. W najbliższym czasie minister przedstawi ją koalicjantom i opinii publicznej. W projekcie, do którego dotarły media, resort wskazuje, że państwo estońskie nie ma możliwości zapewnienia, by obywatele krajów agresorów byli wolni od wpływów kraju, którego obywatelstwo posiadają.
Według projektu dalszy udział cudzoziemców z Rosji i Białorusi w wyborach lokalnych w Estonii jest wysoce problematyczny: "Zakłóciłoby to wewnętrzny i zewnętrzny pokój, integralność terytorialną, a także bezpieczeństwo naszego kraju". Autorzy projektu podkreślają, że "zgodnie z Konstytucją Federacji Rosyjskiej obrona Rosji jest obowiązkiem każdego obywatela Federacji Rosyjskiej, a zdarzały się przypadki, gdy obywatele rosyjscy na stałe mieszkający w Estonii otrzymywali wezwania mobilizacyjne z kraju obywatelstwa do wstąpienia do sił zbrojnych".
Trzeba zauważyć, że następne wybory lokalne w Estonii odbędą się jesienią 2025 roku. Obecnie cudzoziemiec, niezależnie od narodowości, który przebywa w Estonii na podstawie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego lub prawa stałego pobytu i który ukończył 16 lat do dnia wyborów, może również uczestniczyć w wyborach lokalnych.
Jednak minister sprawiedliwości Kalle Laanet przyznał, że nie wyklucza, że kilka kontrowersyjnych kwestii będzie musiało ostatecznie rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. Problemem może okazać się nie tylko konstytucja, ale prawo unijne. Prawo obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej do udziału w wyborach do rad lokalnych kraju zamieszkania wynika bezpośrednio z prawa Unii Europejskiej i jest dla Estonii obligatoryjne.
Z drugiej strony międzynarodowe konwencje i umowy nie zawierają dla Estonii wiążących przepisów dotyczących czynnego prawa wyborczego państw trzecich (państw nienależących do Unii Europejskiej) i bezpaństwowców, czytamy w projekcie. Projekt ustawy opiera się na jednym z orzeczeń Sądu Najwyższego, w którym stwierdzono m.in., że prawa podstawowe „mogą zostać ograniczone jako wyjątek w celu ochrony innego prawa podstawowego lub wartości konstytucyjnej”.