Zdjęcie: Wikipedia
26-11-2024 08:45
Jak można było się spodziewać, niedawne informacje na temat możliwości wypowiedzenia przez Finlandię Konwencji Ottawskiej, dotyczącej zakazu używania min przeciwpiechotnych, wpłynęła również na politykę Estonii w tej kwestii. A przypomnijmy, że to nie jest pierwsze takie podejście - w styczniu 2023 roku parlament odrzucił projekt ustawy wycofania się Estonii z Konwencji. Po czym już pół roku później, dyskusja rozpoczęła się od nowa.
Wczoraj komisja ds. obrony Riigikogu rozważała ponowne wprowadzenie min przeciwpiechotnych i potencjalne wycofanie się Estonii z Konwencji Ottawskie. Raimond Kaljulaid i inni członkowie komisji podkreślili, że decyzja USA o dostarczeniu takich min Ukrainie oraz podobne rozważania w Finlandii skłaniają Estonię do rozpoczęcia debaty.
Przewodniczący komisji Kalev Stoicescu oraz inni politycy, jak Anti Poolamets z EKRE czy generał rezerwy Alar Laneman, wyrazili poparcie dla tego kroku, argumentując, że miny są skutecznym środkiem obrony przed liczniejszym przeciwnikiem. "Świat się zmienił w porównaniu z czasem, w którym podpisano porozumienie. Miny, o których mowa, są skuteczną bronią w walce z przeciwnikiem, który ma przewagę liczebną i dysponuje potężną piechotą. Używanie min o ograniczonym czasie trwania zwiększa ryzyko można zminimalizować” – powiedział Laneman.
Debata obejmuje kwestie techniczne i polityczne, takie jak bezpieczeństwo ludności cywilnej, opinie armii oraz potencjalne reakcje sojuszników. Minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna dodał, że agresja Rosji wobec Ukrainy zmieniła sytuację geopolityczną, a rząd analizuje opcje związane z konwencją. W przeszłości podobny projekt ustawy odrzucono, a ministerstwo obrony dotychczas sceptycznie podchodziło do potrzeby powrotu do tych min. Decyzja USA pobudziła jednak nowe dyskusje w Estonii i Finlandii.