Zdjęcie: Lars Stormbom Flickr
13-01-2023 11:52
Riigikogu odrzucił wczoraj projekt ustawy zaproponowany przez Partię Konserwatywną (EKRE) i członka Partii Reform Antsa Laaneotsa, który doprowadziłby do wycofania się Estonii z konwencji o zakazie używania min przeciwpiechotnych (konwencja ottawska lub traktat o zakazie stosowania min przeciwpiechotnych).
W uzasadnieniu do projektu ustawy stwierdzono, że w interesie narodowym Estonii nie leży już wypełnianie zobowiązań wynikających z konwencji ottawskiej, co osłabia nasze zdolności obronne. W świetle zmieniających się okoliczności Estonia jest zobowiązana do dołożenia wszelkich starań, aby poprawić swoją obronę wojskową. Estonia nie może pozwolić, aby kraje, które nie ratyfikowały konwencji ottawskiej, używały min przeciwpiechotnych na ziemi estońskiej w przypadku wojny, podczas gdy sama Estonia tego nie może robić.
Jednocześnie Ministerstwo Obrony stwierdziło w swojej ocenie, że użycie min przeciwpiechotnych nie dałoby Estonii przewagi militarnej w odstraszaniu wroga, ale utrudniłoby zaangażowanie sojuszników w obronę. W analizie, przygotowanej we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, dodano, że użycie min przeciwpiechotnych nie jest militarnie konieczne, nawet w świetle pierwszych lekcji z wojny ukraińskiej, nie byłoby zrozumiałe dla sojuszników i doprowadziłoby do negatywnej presji międzynarodowej.
Riigikogu ratyfikował Konwencję Ottawską w marcu 2004 r., na kilka tygodni przed tym, jak Estonia stała się pełnoprawnym członkiem NATO. W dniu 1 listopada 2004 r. konwencja ottawska weszła w życie w Estonii. Podczas wczorajszego głosowania Partia Reform zaproponowała odrzucenie projektu, a 30 członków Riigikogu głosowało za jego odrzuceniem, a 21 przeciw.