Zdjęcie: Robin Jarsson Flickr
31-08-2022 12:36
Minister spraw wewnętrznych Estonii Lauri Läänemets powiedział, że jeśli UE jako całości nie osiągnie porozumienia w sprawie ograniczenia wjazdu obywateli rosyjskich, kraje leżące wzdłuż granicy rosyjskiej będą musiały działać osobno. „Do tej pory UE była zjednoczona, ale jeśli nie uda się tego znów osiągnąć, to kraje graniczące z Rosją będą musiały podjąć decyzję i zamknąć własne granice” – powiedział Läänemets.
Według ministra do Estonii wjeżdża dziennie średnio 600 obywateli Rosji, z których większość następnie podróżuje dalej. Także według estońskiego ministra spraw zagranicznych Urmasa Reinsalu, inne państwa członkowskie UE uznają prawo krajów graniczących z Rosją do zamykania granic przed obywatelami Rosji.
„Mówię dzisiaj, że kraje tego regionu zachowują uzasadnione prawo, ze względu na swoje położenie, do podejmowania wszelkich kroków, które uznają za uzasadnione dla własnych interesów bezpieczeństwa” - powiedział Reinsalu. Estoński minister spraw zagranicznych powiedział, że omawiał tę kwestię ze swoimi łotewskimi, litewskimi, polskimi i fińskimi odpowiednikami we wtorek, a wspólne działanie krajów graniczących z Rosją jest możliwe, jeśli Unia Europejska jako całość odmówi nałożenia bardziej rygorystycznych ograniczeń na obywateli rosyjskich.
Odpowiadając na zarzuty, że zakaz podróżowania do Europy uniemożliwiłby rosyjskim dysydentom ucieczkę z kraju, Reinsalu zwrócił uwagę, że odkąd w lutym rozpoczęła się pełnoskalowa rosyjska inwazja wojskowa na Ukrainę, 10 milionów wiz zostało wydanych obywatelom rosyjskim przez kraje Schengen. Dodatkowo, podczas gdy około 1 miliona Rosjan wjechało do UE od początku wojny, tylko 3 tysiące złożyło wniosek o azyl.
Francja i Niemcy sprzeciwiają się jakiemukolwiek zakazowi wizowemu i ostrzegają przed daleko idącymi konsekwencjami ograniczeń wizowych. Oba kraje zasugerowały, że wnioski wizowe dla obywateli rosyjskich powinny być rozpatrywane z większą uwagą. Natomiast zdaniem pięciu krajów granicznych zerwanie umowy wizowej z Rosją jest ważnym pierwszym krokiem, ale nadal potrzebne są bardziej rygorystyczne środki, aby zmniejszyć liczbę obywateli Rosji wjeżdżających do krajów granicznych.