geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Estonia: długoterminowe plany obronne i 5% PKB na obronę

Dodał: Andrzej Widera

03-09-2024 08:10


Aby w pełni osiągnąć nowe cele NATO w zakresie zdolności sił zbrojnych przedstawione Estonii w lipcu, wydatki na obronę kraju musiałyby wzrosnąć do 5 procent PKB, powiedział minister obrony tego kraju, Hanno Pevkur, w trakcie wywiadu. W lipcu tego roku Estonii i innym państwom członkowskim NATO wyznaczono cele w zakresie zdolności sił zbrojnych w oparciu o nowe plany obronne NATO. W połączeniu z własnym krajowym planem działań obronnych, jest jasne, że Estonia musi pozyskać dodatkowe nowe zdolności, powiedział Pevkur. „Na przykład, obecnie nie musimy zajmować się bronią chemiczną i biologiczną w ramach Estońskich Sił Obronnych (EDF)” - wyjaśnił.

 „Skupiliśmy się na pomyśle, że w razie potrzeby możemy podzielić się tym zadaniem z Zarządem Ratownictwa. Ale być może będziemy musieli stworzyć tam jakieś możliwości, a jest ich o wiele więcej, o których niestety nie mogę mówić. Rozumiemy jednak, że te nowe możliwości wymagają również dodatkowych pieniędzy”.  Nowe plany obronne zostały opracowane aż do roku 2044. Pevkur przedstawi, w jaki sposób wymagane fundusze zostaną rozłożone na lata podczas czwartkowego posiedzenia rządu.

"Średnio około 4 procent PKB może być wydatkiem na obronę narodową, który będzie potrzebny, abyśmy mogli zrealizować te plany obrony NATO. Jeśli chcielibyśmy zrealizować absolutnie wszystko, co jest obecnie proponowane.” - powiedział minister. Podając przykład, minister zauważył, że idealnie w planie obrony Estonii powinny znaleźć się śmigłowce. „Ale to, co faktycznie obserwujemy, to że znacznie bardziej efektywne jest użycie dronów FPV i amunicji krążącej do osiągnięcia tego samego efektu, co znacząco zmienia tę sumę” powiedział Pevkur.

Gdyby Estonia działała wyłącznie w oparciu o założenia nowego planu obronnego NATO, oznaczałoby to, że wydatki na obronność mogłyby wzrosnąć do 5 procent PKB w nadchodzących latach. Oznaczałoby to znaczący wzrost w stosunku do obecnych 3 procent. „Nie byłoby to aż dwa razy tyle, ale... jeśli zamiast 3 procent będzie to około 4,5-5 procent, to rzeczywiście będzie to wzrost około półtora raza” – przyznał. Oznacza to, że jeśli wydatki państwa na obronę wyniosą w tym roku 1,34 mld euro, to w ciągu następnych 20 lat potrzebne będzie dodatkowe 250–300 mln euro rocznie, aby osiągnąć te nowe cele.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024