Zdjęcie: Pixabay
20-12-2024 10:21
Dziś na Białorusi została oficjalnie opublikowana ustawa o budżecie kraju na rok 2025. Przypomnijmy, że budżet utworzono z deficytem w wysokości 4,46 miliarda rubli. Przewiduje dalsze zwiększanie wydatków na obronę narodową, sądownictwo, egzekwowanie prawa i bezpieczeństwo. W porównaniu do budżetu na 2024 rok wydatki wzrosły o 12,6%, dochody o 14,9%. Wielkość deficytu w przyszłym roku ma być o 6,1% mniejsza niż w 2024 roku. Minister finansów Jurij Seliwierstow tłumaczył ten brak pieniędzy informacją, że w planach jest zaciągnięcie nowych kredytów oraz zabezpieczenie na wypadek skromnych dochodów skarbu państwa.
Wydatki na obronę narodową zaplanowano w wysokości 4,73 mld rubli, z czego 4,47 mld zostanie przeznaczone na obronność i Siły Zbrojne, a prawie 145 mln rubli na przygotowanie mobilizacyjne i mobilizację. Wydatki na obronę narodową wzrosną w porównaniu do 2024 roku o 1,15 miliarda rubli. Na wymiar sprawiedliwości, egzekwowanie prawa i bezpieczeństwo zostanie przeznaczonych 5,344 mld rubli - jest to wzrost o 672 mln rubli. Ministerstwo Finansów podało, że w 2025 r. na potrzeby społeczne planuje się przeznaczyć ok. 42% budżetu. Wydatki na służbę zdrowia wzrosną o 12%, a na edukację o 14%.
Tymczasem think-tank ekonomiczny BEROC przedstawił prognozę makroekonomiczną dla Białorusi na 2025 rok, przewidując wzrost PKB o 1,7%. Oczekiwane spowolnienie wzrostu wynika z niedoboru siły roboczej, wysokiego wykorzystania mocy produkcyjnych oraz spadku popytu z Rosji. Pomimo tego aktywność gospodarcza pozostanie wysoka, a produkcja realnie przewyższy potencjalny poziom, choć różnica ta będzie się zmniejszać. Prognozy BEROC znajdują się pomiędzy przewidywaniami innych instytucji, takich jak MFW (2,3%), EABR (2,6%) i Bank Światowy (1,2%). Jednocześnie wzrost gospodarczy wspierany będzie przez inwestycje i wysoki popyt wewnętrzny.
BEROC przewiduje umiarkowaną deprecjację rubla białoruskiego (4–6%) oraz średni kurs dolara na poziomie 3,55 BYN w 2025 roku. Inflacja wzrośnie do 7,6%, głównie za sprawą wysokiego popytu i rosnących kosztów pracy, choć regulacje cenowe będą ograniczać jej wpływ. Kontrola cen będzie stopniowo łagodzona, aby zapobiec kryzysowi finansowemu przedsiębiorstw, a Narodowy Bank Białorusi prawdopodobnie utrzyma stopę refinansową na poziomie 9,5%.
Podstawowy scenariusz zakłada dalsze sankcje, stabilność eksportu oraz wsparcie energetyczne i finansowe z Rosji. Jednak prognoza obarczona jest dużą niepewnością. W przypadku zewnętrznych lub wewnętrznych wstrząsów możliwy jest gwałtowny spadek tempa wzrostu, porównywalny do recesji z lat 2015–2016. Alternatywnie, wyższy wzrost gospodarczy Rosji, inwestycje w produkcję i pełne odnowienie eksportu niektórych towarów mogą przyspieszyć rozwój Białorusi.
Z kolei białoruski portal "Zerkalo" podaje, że na Białorusi zostanie wprowadzony podatek dla przedsiębiorców indywidualnych i osób pracujących bez rejestracji jako przedsiębiorca indywidualny. Innowacje zakładają nowelizacje Ordynacji podatkowej, które wejdą w życie w 2025 roku. Wzrosną również stawki podatku za pierwsze mieszkanie, który pojawił się w 2022 roku oraz inne podatki, jak podatek od zwierząt domowych.