geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

61% Rosjan nie zdało egzaminu językowego na Łotwie

Andrzej Widera

05-09-2023 12:13


W okresie od 11 kwietnia do 29 sierpnia 39% obywateli Rosji, którzy przystąpili do tego egzaminu, zdało egzamin z języka łotewskiego za pierwszym razem, natomiast 61% obywateli Rosji, nie zdali tego egzaminu za pierwszym razem, podało Państwowe Centrum Edukacji (VISC).

W sumie na egzamin zarejestrowało się dotychczas 13 147 obywateli Rosji, a na test przybyło 11 301 osób. Do egzaminów poprawkowych zgłosiło się ponad 6500 osób, które w terminie od 4 września do 30 listopada przystąpią do egzaminów – w specjalnie dla nich zorganizowanych grupach. Powtarzające się inspekcje odbędą się w pięciu łotewskich miastach – Rydze, Lipawie, Rzeżycy (Rēzekne), Dyneburgu (Daugavpils) i Windawie (Ventspils).

Według VISC wyniki są coraz gorsze - w ostatniej grupie zdających odpadło nawet 80% przystępujących do egzaminu. VISC poinformowało, że najlepsze wyniki dla wszystkich zdających dotyczyły czytania, gdzie średnia ocen wynosi - 73%, część ze słuchania - 71% i część ustna - 67%. Największą trudność sprawiała pisemna część testu znajomości języka łotewskiego, gdzie średni wynik wyniósł 36% (dla osób, które nie zdały egzaminu za pierwszym razem). Egzamin uznaje się za zaliczony pozytywnie, jeżeli ocena znajomości języka łotewskiego danej osoby w każdej części wyniesie nie mniej niż 60% maksymalnej liczby punktów.

Saeima podjęła decyzję o umożliwieniu obywatelom Rosji, którzy nie zdali egzaminu z języka narodowego za pierwszym razem, przystąpienia do  niego ponownie do końca listopada, zachowując jednocześnie zezwolenie na pobyt i przedłużając składanie dokumentów do końca roku. Od 2 grudnia obywatelom Rosji  grożono deportacją  za niezaliczenie testu z języka łotewskiego.

Jednak jak wskazuje Bartosz Chmielewski, eskpert OSW, w chwili obecnej nie wiadomo co dalej.  "Instytucje chyba jeszcze same nie wiedza ile osób dostanie "bilet w jedną stronę" (o ile w ogóle dostanie). Na mocy obecnie funkcjonujących poprawek wobec kilku (6-8) tys osób powinny rozpocząć się procedury deportacyjne. Ich finał powinien mieć miejsce 2 grudnia. Z tego co widać w prasie same urzędy nie wiedzą za bardzo co będą robić. W powietrzu wisi kolejna nowelizacja zapowiedziana (kilka tygodni temu) ustami kończącego swoje urzędowania szefa MSW. Według niej osoby, które nie wykonały żadnego ruchu w kierunku zdania egzaminu językowego (poziom A2), miałyby przedłużony pobyt warunkowo na 2 lata. Seaima nie zajęła się poprawkami zaproponowanymi przez MSW Łotewskie elity polityczne (od ponad 3miesięcy) zajmują się głównie same sobą (negocjują zmiany w koalicji). Co czeka te osoby? Pewnie nic. Na początku przyszłego roku Sąd Konstytucyjny ma się zając obecnym kształtem ustawy." - napisał ekspert.

"Jak wygląda obecna sytuacja obywateli Rosji mieszkających na Łotwie, których obejmuje ustawa? Obecnie urząd ds. Obywatelstwa i Migracji(PMLP) podaje, ze ustawą jest objętych 25 tys. (wcześniej była mowa o 18-20 tys.). Połowa z nich (13tys.) jest przeegzaminowana(wniosek o pobyt stały). Kolejne Około 6000 przystępuje lub przystąpi do egzaminów z języka państwowego. Co oznacza, że ich stan można określić jako w "zawieszeniu". Reszta czyli między 6-8 tys. (urzędy nadal to szacują) zostaje poza systemem." - dodał ekspert OSW.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024