Zdjęcie: CKPiDE
10-04-2024 11:56
Jak poinformowało Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, na półki księgarskie trafiła monografia autorstwa dra Piotra Olechowskiego „W cieniu dwóch totalitaryzmów. Życie codzienne na ziemi stanisławowskiej 1939-1944” (Wydawnictwo Instytutu Pileckiego). Książka ma za zadanie porównanie sytuacji ludności cywilnej na analizowanym obszarze w okresie „pierwszego Sowieta” 1939-1941 oraz w latach okupacji niemieckiej 1941-1944.
Autor – dr Piotr Olechowski – jest naczelnikiem Wydziału Badań Naukowych w Instytucie Strat Wojennych im. Jana Karskiego w Warszawie. Od wielu lat bierze udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Stanisławów i Ziemia Stanisławowska”, odbył też dwukrotnie staże naukowe na Przykarpackim Narodowym Uniwersytecie im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku.
W 1939 roku ziemię stanisławowską zamieszkiwali Ukraińcy, Żydzi i Polacy, co stanowiło niezwykle barwną mozaikę kulturową, narodowościową i religijną. W czasie II wojny światowej region ten doświadczył kolejno okupacji radzieckiej i niemieckiej, a następnie zwycięskiego pochodu Armii Czerwonej, który poskutkował włączeniem go do ZSRR. Nim to się jednak stało, niemal wszyscy żydowscy mieszkańcy zostali wymordowani przez Niemców, a społeczność polska i ukraińska poniosły ogromne straty, co nieodwracalnie zmieniło tamtejszy pejzaż społeczny.
Piotr Olechowski opisuje dramatyczny okres lat 1939–1944 z perspektywy mieszkańców ziemi stanisławowskiej. Na podstawie szerokiej kwerendy archiwalnej przybliża czytelnikom różne wymiary ich codziennego życia, toczącego się w cieniu brutalnej wojny, działań komunistycznegoi nazistowskiego aparatu represji oraz wszechobecnej propagandy.
W źródle link do wydawcy - Instytutu Pileckiego