geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Zmiana percepcji: jak Ukraińcy postrzegają politykę Zachodu

Dodał: Andrzej Widera

01-04-2025 09:54


Od 2022 roku Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) bada nastroje społeczne związane z polityką Zachodu wobec Ukrainy. Szczególnie istotne zmiany nastąpiły po wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku i zwycięstwie Donalda Trumpa, co wywarło silny wpływ na postrzeganie przyszłości kraju.

W lutym i marcu 2025 roku przeprowadzono eksperyment, badając różnice w stosunku Ukraińców do Europy i USA. Respondentów pytano albo ogólnie o Zachód, albo konkretnie o Europę bądź USA. Wyniki wskazują na rosnące rozczarowanie amerykańską polityką wobec Ukrainy. W marcu 2025 roku jedynie 3% Ukraińców wierzyło, że pod rządami Trumpa możliwy jest całkowicie sprawiedliwy pokój. Kolejne 15% przewidywało względnie sprawiedliwe rozwiązanie, choć z pewnymi ustępstwami wobec Rosji. 21% oceniało, że pokój byłby częściowo sprawiedliwy, a 32% spodziewało się raczej niesprawiedliwego rozwiązania, choć uwzględniającego pewne ukraińskie postulaty. Aż 22% uważało, że pokój będzie całkowicie niesprawiedliwy. W grudniu 2024 roku 31% respondentów oceniało sytuację negatywnie, natomiast do marca 2025 roku odsetek ten wzrósł do 55%.

Z kolei postrzeganie Europy pozostaje znacznie bardziej pozytywne. Wśród Ukraińców 64% uważa Europę za sojusznika, który dąży do pokoju na akceptowalnych warunkach, natomiast 28% nie podziela tej opinii. W przypadku USA sytuacja wygląda odwrotnie – 67% badanych sądzi, że Amerykanie zmęczyli się wspieraniem Ukrainy i naciskają na ustępstwa, podczas gdy jedynie 24% nadal postrzega ich jako sojusznika, dążącego do sprawiedliwego pokoju.

Warto zauważyć, że poprawa ogólnego postrzegania Zachodu wydaje się być związana głównie z lepszym odbiorem Europy, podczas gdy opinia o Stanach Zjednoczonych uległa pogorszeniu. Może to wynikać z obaw dotyczących przyszłej polityki amerykańskiej administracji. Jeżeli Europa nie podejmie zdecydowanych działań, w tym nie przyspieszy procesu akcesji Ukrainy do UE, może dojść do wzrostu nastrojów antyzachodnich w społeczeństwie ukraińskim. Taki rozwój wydarzeń byłby poważnym wstrząsem zarówno dla Ukrainy, jak i całego Zachodu. Dlatego kluczowe jest utrzymanie optymizmu wobec europejskiej przyszłości Ukrainy, co wymaga zarówno determinacji ze strony Kijowa, jak i stanowczego zaangażowania Europy - twierdzi Anton Hruszecki z KMIS.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024