geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: gov.md

Zielone światło KE ws. procesu przyjęcia do UE Mołdawii i Ukrainy

Andrzej Widera

08-11-2023 12:44


Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Mołdawią i Ukrainą - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Ostatnim krokiem będzie ostateczna decyzja Rady Europy podjęta w połowie grudnia.

Mołdawia uzyskała status kraju kandydującego do przystąpienia do Unii Europejskiej 23 czerwca ubiegłego roku. Następnie przywódcy UE zebrani w Brukseli podjęli decyzję o przyznaniu statusu krajów kandydujących Mołdawii i Ukrainie. Według raportu Komisji Europejskiej Mołdawia spełniła 6 z 9 wymogów postawionych przez Komisję Europejską w celu rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych.

5 października br. Parlament Europejski przegłosował uchwałę żądającą rozpoczęcia do końca roku negocjacji akcesyjnych Mołdawii do Unii Europejskiej . Decyzja została przegłosowana zdecydowaną większością głosów: 448 głosów „za”, 45 „przeciw” i 43 wstrzymujących się.

Prezydent Mołdawii Maia Sandu w komentarzu napisała, że "ten krok jest wyrazem uznania dla naszego wspólnego wysiłku – instytucji państwowych, które działają na rzecz transformacji kraju, a także obywateli, którzy wybierają pokój, demokrację i rozwój". Według prezydent raport Komisji Europejskiej potwierdza, że ​​w ciągu ostatniego roku Mołdawia przeprowadziła „poważne reformy, które przygotowują nasz kraj do stania się państwem europejskim i są niezbędne do poprawy życia wszystkich obywateli”.

Aktualizacja godz. 12:55

Komisja Europejska zaleciła państwom UE rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia do UE z Ukrainą, jednak Kijów musi jeszcze wdrożyć część reform. Von der Leyen stwierdziła, że ​​Ukraina wdrożyła ponad 90% zaleceń Komisji Europejskiej. „Na tej podstawie zaleciliśmy dziś Radzie otwarcie negocjacji akcesyjnych. Zalecamy również, aby Rada zatwierdziła ramy negocjacyjne, gdy Ukraina zakończy trwające reformy” – powiedziała. Von der Leyen dodała, że ​​KE poinformuje o tym w marcu 2024 r.

Jednym z kilku wymagań żądanych przez KE do spełnienia przez Ukrainę jest przyjęcie ustawy uwzględniającą pozostałe zalecenia Komisji Weneckiej z czerwca 2023 r. i października 2023 r. dotyczące ustawy o mniejszościach narodowych oraz uwzględni zalecenia Komisji Weneckiej dotyczące ustaw o języku państwowym, mediach i oświacie.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024