geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Zaufanie do pomocy sojuszników - badanie opinii Ukraińców

Andrzej Widera

05-07-2024 11:23


Zdecydowana większość Ukraińców (65%) uważa, że ​​umowy o bezpieczeństwie podpisane z różnymi krajami świata są przydatne dla wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy - podał swoje wyniki badania opinii publicznej Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii. „Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę, że 18% z nich uważa to za bardzo przydatne, a pozostałe 47% za raczej przydatne (czyli większość ma postawę powściągliwo-ostrożną)” – zauważają socjologowie. Jednocześnie 27% Ukraińców twierdzi, że porozumienia te albo nie mają wpływu na zdolności obronne, albo są w ogóle bezużyteczne.

Według sondażu 13% Ukraińców uważa, że ​​porozumienia o bezpieczeństwie pozwolą na uzyskanie wszystkiego, co niezbędne do wyzwolenia wszystkich terytoriów i odparcia rosyjskiej agresji w przyszłości. Kolejne 27% uważa, że ​​porozumienia te przynajmniej odstraszą wroga na obecnej linii frontu i być może wyzwolą niektóre terytoria. Oznacza to, że ogólnie rzecz biorąc, według 40%, porozumienia dotyczące bezpieczeństwa są w stanie przynajmniej odstraszyć wroga.

Jednocześnie 51% Ukraińców uważa, że ​​Ukraina nie otrzyma wystarczającego wsparcia, aby skutecznie przeciwstawić się Rosji. „Trudno krytykować Ukraińców za ostrożność i wątpliwości. Ukraińcy pamiętają niechlubne memorandum budapesztańskie, niewystarczająco terminową i niewystarczającą liczbę pomocy po inwazji na pełną skalę, uzależnienie pomocy Ukrainy od polityki wewnętrznej krajów partnerskich” – stwierdził Anton Gruszeckij, zastępca dyrektora KMIS.

Natomiast w środę opublikowano wyniki badania przeprowadzonego przez think-tank Europejska Rada Spraw Zagranicznych (ECFR). Według niego Ukraińcy nie liczą na upadek reżimu Putina: 57 procent uważa, że ​​w ciągu najbliższych dwóch lat w Rosji raczej nie nastąpią żadne poważne zmiany polityczne; jedynie 32 procent wierzy, że mogłoby to nastąpić.

Najbardziej Ukraińcy polegają na Wielkiej Brytanii i Litwie. 84 proc. Wielką Brytanię wskazało jako bardzo lub raczej wiarygodnego sojusznika, w tym 42 proc. – bardzo. W wypadku Litwy jest to 77 procent. Polska znalazła się pod koniec listy. Wyprzedziły nas jeszcze USA, Niemcy, Francja i UE, gorzej wypadły Włochy i Rumunia. Polega na Polsce 60 proc. Ukraińców, w tym tylko 15 proc. bardzo. Aż 35 procent uważa, że Polska nie jest niezawodnym sojusznikiem (w wypadku Wielkiej Brytanii to 10 proc., a Litwy 13 proc.; część badanych odpowiadała „nie wiem”).

Według publikacji w "Rzeczpospolitej", można przypuszczać, że to efekt protestów na granicy i zanikania pamięci o tym, jaką rolę odegrała Polska zaraz po rozpoczęciu przez Rosję pełnosklowej inwazji w lutym 2022 r., zarówno pomagając uchodźcom, jak swoją postawą wobec wsparcia politycznego i militarnego. 

Ukraińcy wierzą, że wygrają wojnę. Na pytanie o najbardziej prawdopodobny wynik wojny 58 procent przewiduje zwycięstwo Ukrainy, 30 procent mówi, że zakończy się ona ugodą, a tylko 1 procent spodziewa się, że Rosja wyjdzie z niej zwycięsko. Ukraińcy są jeszcze bardziej optymistyczni w scenariuszu, w którym zachodnie dostawy broni i amunicji wzrosną – w takich okolicznościach 69 procent uważa, że ​​Ukraina wygra, podczas gdy 22 procent spodziewa się ugody. Około jednej trzeciej Ukraińców wierzy, że wojna zakończy się w ciągu najbliższego roku, a dwie trzecie z nich (ogólnie rzecz biorąc, około jednej czwartej społeczeństwa ukraińskiego) sądzi, że zakończy się ona zwycięstwem Ukrainy.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024