Zdjęcie: Pixabay
20-08-2023 09:00
Eksperci ONZ ds. praw człowieka wyrazili poważne zaniepokojenie nowymi estońskimi przepisami, a które są częścią polityki integracyjnej kraju, ponieważ wydają się eliminować edukację językową mniejszości, podało biuro praw człowieka ONZ. Sprawozdawcami na temat oceny przejścia na edukację w języku estońskim w Estonii byli Fernand de Varennes, ekspert ds. mniejszości; Alexandra Xanthaki, ekspert w dziedzinie praw kulturalnych; Farida Shaheed, ekspert ds. edukacji.
"Ostatnie zmiany legislacyjne wydają się poważnie ograniczać edukację w językach mniejszości narodowych Estonii poprzez wprowadzenie obowiązku przejścia na edukację w języku estońskim we wszystkich placówkach przedszkolnych i szkolnych, w tym w placówkach działających w języku mniejszości lub dwujęzycznych" - stwierdzili eksperci.
Przepisy dotyczące przejścia na edukację w języku estońskim przyjęte przez Riigikogu w grudniu 2022 roku wprowadzają restrykcyjne i potencjalnie dyskryminujące środki wpływające na prawa mniejszości etnicznych i językowych, stwierdzili eksperci. Chociaż nowe prawo zezwala na "zajęcia językowe i kulturowe" dla dzieci mniejszości, których językiem ojczystym lub językiem ojczystym nie jest estoński, przepis ten jest dozwolony tylko pod pewnymi warunkami, w ramach specjalnych zajęć i przez krótki okres czasu, według ekspertów.
"Innymi słowy, język mniejszości został skutecznie wyeliminowany jako środek nauczania" - stwierdzili eksperci. Wyrazili oni szczególne zaniepokojenie tym, w jaki sposób nowe przepisy mogą wpłynąć na członków rosyjskiej mniejszości językowej, którzy stanowią znaczną część populacji kraju.
"Nie ma podstaw do łączenia przejścia na edukację w języku estońskim, która jest częścią polityki integracyjnej, z zapewnieniem praw człowieka. W Estonii możliwości mniejszości do nauki w ich ojczystych językach i różnorodność kulturowa są wspierane na szerszą skalę. Ratyfikowaliśmy międzynarodowe konwencje praw człowieka i wypełniamy nasze zobowiązania w zakresie praw człowieka. Odpowiemy na obawy ekspertów ONZ ds. praw człowieka w odpowiednim czasie" - czytamy w komunikacie prasowym MSZ Estonii.