Zdjęcie: Flickr
06-06-2024 14:30
Zamierzone uchylanie się od mobilizacji zagrożone zostało karą do roku więzienia. Przewidują to przyjęte w Saeimie w ostatnim czytaniu nowelizacje Kodeksu Karnego. Umyślne unikanie mobilizacji, jeżeli zostało popełnione przez osobę podlegającą mobilizacji w celach obrony cywilnej, może podlegać karze pozbawienia wolności do roku. Za takie przestępstwo nadal może grozić kara pozbawienia wolności, dozór w zawieszeniu, prace społeczne lub kara grzywny.
Jeśli jednak żołnierz rezerwy lub żołnierz zawodowy uchyla się od mobilizacji, będzie teraz podlegał karze pozbawienia wolności do lat trzech, a przestępstwo może być również zagrożone krótkoterminową karą pozbawienia wolności, dozorem kuratora, pracami społecznymi lub grzywną.
Warto rozpatrywać te zmiany w szerszym kontekście. We wtorek media łotewskie poinformowały, że pojawił się nowy problem w organizacji nowych rekrutacji do Służby Obrony Narodowej (VAD). Organy państwowe odnotowują brak reakcji na wezwania na przedpoborowe badania lekarskie przez poborowych. Tegoroczna letnia rekrutacja została zorganizowana na początku roku, po raz pierwszy na zasadzie loterii. 83 osoby z 300 wylosowanych nie odpowiedziały na wezwanie. Obecnie kara za to wynosi do 350 euro, ale Ministerstwo Obrony rozważy bardziej surowe przepisy.
Rekrutacja do VAD organizowana jest dwa razy w roku. Dotyczy to osób w wieku 18 i 19 lat.Obecnie trwa nabór wniosków do czwartego poboru do służby w styczniu przyszłego roku. Jeżeli nie zbierze się wymagana liczba osób, 17 lipca odbędzie się ponowny wybór w drodze loterii, w wyniku którego zostanie powołanych 300 młodych ludzi. Jednak później – latem przyszłego roku – zgodnie z planem do służby ma zostać powołanych 1500 osób. Obecnie głównym pytaniem jest, jak to zapewnić. Na posiedzeniu komisji Saeimy zaproponowano zaostrzenie kar. Wspomniano np., że banki rozważają możliwość nieudzielania kredytów lub wymagania dodatkowego zabezpieczenia od osób, które nie odbyły obowiązkowej służby wojskowej.