geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Wyrok ETPC w sprawie Krymu

Dodał: Andrzej Widera

25-06-2024 13:55


Dziś informacja o decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) p nakazie aresztowania Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Serhija Szojgu i Szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Walerego Gierasimowa, nie jest jedyną, która dotyczy Rosji w sprawie wymiaru sprawiedliwości. Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił wyrok w pierwszej międzypaństwowej sprawie Ukraina przeciwko Rosji (dotyczącej Krymu), uznając istnienie licznych naruszeń praw człowieka na tymczasowo okupowanym przez Rosję, Krymie.

Sąd  podkreślił, że doszło do naruszenia artykułów 2 (prawo do życia); 3 (zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania); 5 (prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego); 6 (prawo do rzetelnego procesu sądowego); 7 (zakaz karania z mocy prawa); 7 (zakaz karania bezprawnie); 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego); 9 (wolność wyznania); 10 (wolność wyrażania opinii); 11 (wolność zgromadzeń); 14 (zakaz dyskryminacji) i 18 (ograniczenia w stosowaniu ograniczeń praw) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Trybunał jednogłośnie orzekł również, że Federacja Rosyjska nie wypełniła swoich zobowiązań wynikających z art. 38 (obowiązek zapewnienia warunków niezbędnych do rozpatrzenia skargi) Konwencji. W ocenie sądu posiada wystarczający materiał dowodowy – w szczególności sprawozdania organizacji międzynarodowych i pozarządowych, poparte zeznaniami świadków i innymi materiałami – aby stwierdzić, że zdarzenia były na tyle liczne i powiązane ze sobą, że stanowiły wzór naruszeń. Co więcej, wyraźny brak skutecznego śledztwa w sprawie incydentów sugeruje, że władze rosyjskie oficjalnie tolerowały takie praktyki.

„Ta decyzja jest wyjątkowa – dziś ETPC po raz pierwszy uznał szereg wniosków i naruszeń wynikających z Konwencji (stosowanie ustawodawstwa rosyjskiego, nielegalne sądy, wymuszona zmiana obywatelstwa)… To ważny etap i rezultat na drodze do pociągnięcia agresora do międzynarodowej odpowiedzialności prawnej” – powiedziała Komisarz ETPC Margarita Sokorenko.

„Ta decyzja jest pierwszą, w której sąd międzynarodowy uznał Federację Rosyjską za odpowiedzialną za politykę masowego i systematycznego naruszania różnych praw i wolności człowieka na czasowo okupowanym terytorium Półwyspu Krymskiego. Teraz ETPC będzie mógł przejść do rozpatrywania indywidualnych wniosków” – powiedziała zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Iryna Mudra.  Od 2022 r. Rosja przestała uczestniczyć w postępowaniach ETPC, mimo że nadal odpowiada za decyzje w sprawie skarg złożonych do września 2022 r.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024