geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Wyrok ETPC w sprawie Krymu

Dodał: Andrzej Widera

25-06-2024 13:55


Dziś informacja o decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) p nakazie aresztowania Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Serhija Szojgu i Szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Walerego Gierasimowa, nie jest jedyną, która dotyczy Rosji w sprawie wymiaru sprawiedliwości. Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił wyrok w pierwszej międzypaństwowej sprawie Ukraina przeciwko Rosji (dotyczącej Krymu), uznając istnienie licznych naruszeń praw człowieka na tymczasowo okupowanym przez Rosję, Krymie.

Sąd  podkreślił, że doszło do naruszenia artykułów 2 (prawo do życia); 3 (zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania); 5 (prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego); 6 (prawo do rzetelnego procesu sądowego); 7 (zakaz karania z mocy prawa); 7 (zakaz karania bezprawnie); 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego); 9 (wolność wyznania); 10 (wolność wyrażania opinii); 11 (wolność zgromadzeń); 14 (zakaz dyskryminacji) i 18 (ograniczenia w stosowaniu ograniczeń praw) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Trybunał jednogłośnie orzekł również, że Federacja Rosyjska nie wypełniła swoich zobowiązań wynikających z art. 38 (obowiązek zapewnienia warunków niezbędnych do rozpatrzenia skargi) Konwencji. W ocenie sądu posiada wystarczający materiał dowodowy – w szczególności sprawozdania organizacji międzynarodowych i pozarządowych, poparte zeznaniami świadków i innymi materiałami – aby stwierdzić, że zdarzenia były na tyle liczne i powiązane ze sobą, że stanowiły wzór naruszeń. Co więcej, wyraźny brak skutecznego śledztwa w sprawie incydentów sugeruje, że władze rosyjskie oficjalnie tolerowały takie praktyki.

„Ta decyzja jest wyjątkowa – dziś ETPC po raz pierwszy uznał szereg wniosków i naruszeń wynikających z Konwencji (stosowanie ustawodawstwa rosyjskiego, nielegalne sądy, wymuszona zmiana obywatelstwa)… To ważny etap i rezultat na drodze do pociągnięcia agresora do międzynarodowej odpowiedzialności prawnej” – powiedziała Komisarz ETPC Margarita Sokorenko.

„Ta decyzja jest pierwszą, w której sąd międzynarodowy uznał Federację Rosyjską za odpowiedzialną za politykę masowego i systematycznego naruszania różnych praw i wolności człowieka na czasowo okupowanym terytorium Półwyspu Krymskiego. Teraz ETPC będzie mógł przejść do rozpatrywania indywidualnych wniosków” – powiedziała zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Iryna Mudra.  Od 2022 r. Rosja przestała uczestniczyć w postępowaniach ETPC, mimo że nadal odpowiada za decyzje w sprawie skarg złożonych do września 2022 r.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024