Zdjęcie: Pixabay
08-04-2022 13:07
Wyniki sondażu przeprowadzonego przez grupę socjologiczną "Rating" 6 kwietnia 2022 roku wykazały znaczny wzrost poczucia dumy z Ukrainy wśród respondentów. O ile w sierpniu 2021 roku 34% respondentów deklarowało, że odczuwa dumę z państwa (wówczas dominowała emocja smutku wobec Ukrainy), o tyle dziś to uczucie dominuje (80%). Smutek wobec Ukrainy odczuwa 32%, radość - 20%, strach - 16%, złość - 11%, a zainteresowanie - 6%. Dziś takie emocje jak obojętność i wstyd wobec Ukrainy są praktycznie nieobecne wśród respondentów.
Od sierpnia 2021 roku znacząco wzrosła liczba respondentów, którzy identyfikują się jako obywatele Ukrainy (z 75 do 98%) oraz jako "Europejczycy" - z 27 do 57%. Mniej respondentów mówi o sobie, że jest "osobą radziecką" - ich liczba zmniejszyła się z 21 do 7%. Odnotowuje się również bardzo wysoki poziom patriotyzmu lokalnego.
Samoświadomość obywatelska jest obecnie dominująca we wszystkich grupach wiekowych i regionalnych. Jeśli chodzi o samoidentyfikację proeuropejską, to praktycznie nie ma różnic w poszczególnych frakcjach wiekowych. Jednocześnie zauważa się pewne różnice w podziale na makroregiony: tożsamość europejska jest nieco bardziej rozpowszechniona na zachodzie i w centrum. Tożsamość proradziecka jest stosunkowo częstsza wśród osób starszych.
Absolutna większość (91%) nie zgadza się z tezą, że Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród. Tych, którzy mają takie zdanie, jest dziś zaledwie 8% (w sierpniu 2021 roku odsetek ten wynosił 41%, a w marcu 2022 roku - 21%). Poparcie dla takiej idei nadal deklaruje 23% mieszkańców Wschodu i 13% starszych respondentów. W innych makroregionach i grupach wiekowych taka teza nie znajduje prawie żadnego poparcia.
W ciągu ostatniego miesiąca o połowę (z 42% do 64%) wzrosła liczba tych, którzy uważają, że niemożliwe jest przywrócenie przyjaznych stosunków między Ukraińcami a Rosjanami. 22% uważa, że może to nastąpić za co najmniej 20-30 lat. Tych, którzy widzą takie pojednanie w perspektywie do 15 lat, jest około 10%. Nawet w regionach południowych i wschodnich ponad połowa respondentów nie wierzy w przywrócenie przyjaźni między narodami.