geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Wizyta sekretarza obrony USA w Wilnie

Andrzej Widera

20-02-2022 11:55


W atmosferze napięcia związanego z możliwą inwazją Rosji na Ukrainę, przebywający z wizytą w Wilnie sekretarz obrony USA Lloyd Austin wyraził swoje poparcie dla Litwy, ale na razie nie zobowiązał się do rozmieszczenia w tym kraju dodatkowych sił wojskowych.

"Bez względu na wszystko, Stany Zjednoczone stoją razem z naszymi sojusznikami i partnerami z NATO. Razem możemy sprostać każdemu wyzwaniu" - powiedział Lloyd Austin na konferencji prasowej w sobotę. "Jeśli chodzi o dodatkowe możliwości, nie mam dziś żadnych wiadomości. (...) Będziemy nadal oceniać sytuację i konsultować się z naszymi partnerami. Jeśli chodzi o sytuację bezpieczeństwa, jeśli będzie to konieczne, po konsultacjach wprowadzimy pewne zmiany" - dodał. Sekretarz obrony USA podkreślił bezwzględne zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do przestrzegania art. 5 NATO.

"Każdy atak na Litwę jest atakiem na nas wszystkich" - powiedział Austin. Stany Zjednoczone rozmieściły na Litwie rotacyjną jednostkę wielkości batalionu liczącą około 500 żołnierzy. Ale politycy litewscy, którzy spotkali się z szefem Pentagonu oczekiwali większego wsparcia wojskowego ze strony sił USA.

Podczas wspólnej konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis powiedział, że kraje bałtyckie oczekują "silniejszego wsparcia i dodatkowych zdolności w zakresie obrony naszych trzech państw bałtyckich" w odpowiedzi na rosyjskie próby przebudowy europejskiej architektury bezpieczeństwa. "Musimy bardzo poważnie podchodzić nie tylko do kwestii odstraszania, ale także do ewentualnej potrzeby obrony" - powiedział szef litewskiej dyplomacji.

Landsbergis później napisał, że w rozmowie z sekretarzem obrony USA, nakreślił trzy przesłania, których zachodni sojusz potrzebuje dziś najbardziej. "Pierwsze przesłanie kierujemy do Moskwy: sankcje, które zostaną nałożone, nie będą spacerkiem po parku. Będą miażdżące i nie do zniesienia - taka musi być wspólna obietnica Zachodu wobec agresora. Drugie przesłanie dla Ukrainy: nie jesteście sami i nie zostaniecie pozostawieni sami sobie. Nie tylko w kontekście obecnych trudności, ale także w dalszej drodze integracji europejskiej i transatlantyckiej. A ponieważ spotkanie odbyło się w Wilnie, kraje bałtyckie szczególnie potrzebują świadomości, że Litwa, Łotwa i Estonia - bez względu na to, co myśli Kreml - będą bronione i chronione" - napisał minister Landbergis.

W Wilnie doszło także do spotkania Lloyda Austina z  łotewskim ministrem obrony Artisem Pabriksem oraz ministrem obrony Estonii Kalle Laanetem. "W trakcie rozmowy podkreślałem, że Rosja się nie zmieni i że musimy umieć się dostosować, wzmacniając obronę regionu. Obecność sił amerykańskich, wraz z dodatkowymi inwestycjami na rzecz wzmocnienia zdolności, ma kluczowe znaczenie dla ochrony Łotwy i innych państw bałtyckich oraz dalszego odstraszania Rosji . Rosja rozumie tylko surową i zdecydowaną politykę ”- powiedział Artis Pabriks.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024