geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

„Więcej Niemiec na Litwie”: Litwa przygotowuje umowę z Niemcami

Andrzej Widera

22-07-2024 08:45


Po ubiegłotygodniowym zamieszaniu wokół planu "B" dla niemieckiej brygady na Litwie, wczoraj media litewskie poinformowały o przygotowywaniu przez władze litewskie umowy o strategicznym partnerstwie z Niemcami. Nietrudno zauważyć, że opublikowanie tej inicjatywy zbiegło się w czasie z kłopotami medialnymi wokół brygady niemieckiej.

Według mediów, Litwa chce wzmocnić swoje strategiczne partnerstwo z Niemcami, a sama umowa ma przewidywać wspólne projekty w dziedzinie obronności, gospodarki, oraz co znamienne "wzmocnienia związków z ziemiami niemieckimi, ale także popularyzację języka niemieckiego, kultury i mediów na Litwie" - czytamy w informacji prasowej. MSZ Litwy twierdzi, że podobną strategię w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi rząd zatwierdził w maju.

"Ta największa transformacja niemieckiej polityki zagranicznej od zakończenia zimnej wojny, a także jej symbol – decyzja o rozmieszczeniu brygady na Litwie – powinny zostać wykorzystane jako katalizator dwustronnych stosunków w innych obszarach. To strategiczna szansa dla Litwy” – czytamy w projekcie.  „W obliczu tego, co dzieje się w Waszyngtonie, Niemcy stają się zdecydowanie dominującą siłą w Unii Europejskiej i w europejskim filarze NATO. W naszym interesie jest, aby jeszcze aktywniej przejęli to przywództwo, zwłaszcza w dziedzinie obronności”, powiedział konserwatysta Žygimantas Pavilionis, przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych (URK).

„Strategia ma na celu utrwalenie praktyki regularnych spotkań międzyrządowych, zachęcanie do regularnych wizyt najwyższych polityków, współpracy między ministerstwami i innymi instytucjami oraz regularnych konsultacji w najbardziej palących kwestiach polityki zagranicznej. Każde ministerstwo i instytucja może znaleźć swoje własne powiązanie z Niemcami i sprowadzić Niemcy (...) do naszego kraju. W ten sposób, jeśli mały kraj znajdzie kontakt z kluczowymi stolicami, łatwiej będzie uczestniczyć w Brukseli na dużych spotkaniach Unii Europejskiej  i NATO, ponieważ będziemy mieli osobiste powiązania” - powiedział Pavilionis.

Strategia przewiduje ściślejszą współpracę między litewskimi i niemieckimi partiami oraz tworzenie sieci kontaktów w niemieckim parlamencie - Bundestagu. Projekt zawiera chęć wzmocnienia więzi z niemieckimi krajami związkowymi i rozważenia możliwości ustanowienia nowych konsulatów generalnych lub misji gospodarczych w krajach związkowych w nadchodzących dziesięcioleciach.  Wilno widzi również szansę na intensywną współpracę z Berlinem w obszarach rozwoju zielonej technologii wodorowej, rozwoju infrastruktury i potencjalnego eksportu.

Z polskiego punktu widzenia warto zauważyć, że litewskie założenia tej umowy są dość przesadzone, gdyż zakładają, iż 'wdrożenie wytycznych będzie oznaczać więcej Niemiec na Litwie i więcej Litwy w Niemczech". I już ta druga część określenia jest, w obecnych warunkach geopolitycznych nierealna i jak mówią dotychczasowe doświadczenia mogą być tylko jednostronnie korzystne. Niemniej w okresie przedwyborczym tak na Litwie jak i w Niemczech trudno oczekiwać, aby tak daleko posunięte deklaracje zostały obecnie przyjęte. Być może jest to szerszy efekt chęci wywarcia nacisku dyplomatycznego. Warto także dodać, że jak widać, mimo bezpośredniej bliskości z polskim sąsiadem, o takiej umowie z Polską, przynajmniej teraz, w Wilnie się nie wspomina.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024