Zdjęcie: Ukrinform.ua
15-04-2025 10:52
Firma Tecnove z Herencii w Hiszpanii nawiązała współpracę z ukraińskim producentem Practika, by rozpocząć produkcję wojskowych pojazdów opancerzonych na terenie Hiszpanii. Efektem tej kooperacji będzie seryjna produkcja dwóch modeli - Djura i Kozak - które, jak podkreślają producenci, zostały „zaprojektowane do operowania w ekstremalnych warunkach, z kilkoma konfiguracjami zależnie od misji” oraz „charakteryzują się wysokim poziomem ochrony i mobilności, a także solidną konstrukcją przystosowaną do taktycznych działań – od transportu żołnierzy po ewakuację medyczną”.
Hiszpańska spółka ogłosiła, że pojazdy będą dostępne w trzech wersjach: jako opancerzona karetka, transporter wojskowy oraz pojazd do zadań specjalnych i ochrony. Oba modele przeszły już test bojowy na froncie ukraińskim, a Kozak 5 wszedł do służby nawet w Arabii Saudyjskiej, gdzie wspiera operacje specjalne. Tecnove w swoich komunikatach podkreśla, że „opancerzone pojazdy, stworzone z wykorzystaniem zaawansowanych technologii w zakresie ochrony i mobilności, będą teraz dostępne dla globalnego rynku dzięki produkcji w Hiszpanii”.
Wspomniane partnerstwo wpisuje się w szerszy trend dynamicznego rozwoju sektora obronnego w Hiszpanii. Globalny popyt na pojazdy wojskowe w ostatnich latach gwałtownie wzrósł, znacząco przekraczając możliwości produkcyjne branży. Hiszpański przemysł stara się odpowiadać na tę rosnącą potrzebę - od początku 2025 roku już trzy firmy ogłosiły plany uruchomienia własnych linii produkcyjnych pojazdów opancerzonych.
Spółka z Herencii zainwestowała znaczne środki w rozbudowę swoich zakładów, zwiększając tym samym zdolności produkcyjne. Choć dotychczas znana była głównie z zabudowy specjalistycznych pojazdów dla branż takich jak gastronomia, przemysł, służba zdrowia, służby ratownicze i wojsko, to już ponad rok temu rozpoczęła współpracę z ukraińskim przemysłem obronnym. Wspólnie z Santa Bárbara Sistemas przekształciła dwa średnie kołowe pojazdy opancerzone (KTO) w opancerzone ambulanse - ten projekt zapoczątkował jej wejście w segment ciężkiej techniki wojskowej.