geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Ukraińska energetyka wciąż na rosyjskim celowniku

Andrzej Widera

06-05-2024 08:21


Nasilają się rosyjskie ataki wobec ukraińskiej infrastruktury energetycznej. W rezultacie wczorajszego ataku, uszkodzona została podstacja w obwodzie dniepropietrowskim, co spowodowało wyłączenie prądu w dwóch kopalniach węgla. Według późniejszej aktualizacji, podstacja została uruchomiona ponownie.

"W ciągu minionej doby potrzeby odbiorców były zaspokajane przez naszą własną produkcję, import i dostawy awaryjne. Wczoraj, w godzinach wieczornego szczytu, na wniosek Ukrainy, awaryjna energia elektryczna była dostarczana z systemów energetycznych Rumunii, Polski i Słowacji. Całkowity wolumen dostaw awaryjnych wyniósł mniej niż jeden procent dziennego zużycia energii elektrycznej" - czytamy w oświadczeniu ukraińskiego Ministerstwa Energetyki.

Niemniej nie zmienia to obrazu sytuacji, gdyż zwiększają się straty w infrastrukturze. W wyniku masowych ataków największe szkody poniosły elektrociepłownie i hydroelektrownie oraz systemy przesyłu energii elektrycznej. Jednocześnie trwają codzienne ataki na różnego rodzaju obiekty energetyczne za pomocą dronów, środków balistycznych czy artylerii.

„Dziś mówimy o stratach przekraczających miliard dolarów. Ale ataki trwają nadal i oczywiste jest, że straty będą rosły” – powiedział minister energetyki, Herman Hałuszczenko. W komunikacie czytamy, że do przeprowadzenia prac naprawczych, a także zwiększenia mocy wytwórczych pozyskiwana jest pomoc partnerów międzynarodowych. W efekcie, tylko w kwietniu, Ukraina sprowadziła rekordową ilość energii -  225 tys. MWh - co jest największym wynikiem od początku roku. W porównaniu z marcem wolumen importu energii wzrósł o jedną trzecią.

Tymczasem według najnowszego raportu Narodowego Banku Ukrainy, do końca 2024 r. deficyt energii elektrycznej wyniesie 5-7%, a w 2025 r. – 7% w I kwartale i 3% kwartalnie do końca roku. Jednocześnie import energii elektrycznej wyniesie w tym roku 800 mln dolarów, a w 2025 r. – 600 mln dolarów. Z biegiem czasu oczekiwane jest stopniowa odbudowa części wytwarzania energii oraz uruchomienie nowych mocy, w szczególności rozbudowa mocy sektora OZE i instalacja mobilnych elektrowni gazowych, co ograniczy deficyt. Jest jednak pewien niuans tego raportu - NBU zakłada, że nie dojdzie do żadnych nowych, dużych, zniszczeń infrastruktury. Co istotne, niedobory energii elektrycznej będą negatywnie wpływać na wzrost realnego ukraińskiego PKB: o 0,6% w 2024 r. i 0,5% w 2025 r.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024