geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Ukraina zmienia kierunek "Korytarza Zbożowego"

Andrzej Widera

05-07-2023 08:12


Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oświadczyło wczoraj, że nie widzi możliwości kontynuowania rozpoczętej latem ubiegłego roku czarnomorskiej inicjatywy zbożowej dotyczącej eksportu zboża z ukraińskich portów. Tym samym jest to kolejne potwierdzenie słów Putina, który jeszcze w czerwcu wykluczył możliwość przedłużenia umowy.

Rosyjskie MSZ twierdzi, że "umowa zbożowa" przekształciła się w "czysto komercyjny eksport ukraińskiej żywności do ""sytych" krajów", podczas gdy sytuacja z dostawami żywności i nawozów z Rosji "nadal się pogarszała". Także żadne z żądań przedstawionych wcześniej przez Moskwę - przystąpienie banku powiązanego z Kremlem do systemu SWIFT, zniesienie sankcji na części zamienne do maszyn rolniczych, wznowienie eksploatacji rurociągu amoniakalnego Togliatti-Odessa itp. - nie zostało wdrożone, ubolewa rosyjskie MSZ. "W tych warunkach oczywiste jest, że nie ma podstaw do dalszego kontynuowania "inicjatywy czarnomorskiej", która kończy się 17 lipca", stwierdza ministerstwo.

W tej sytuacji ukraińskie władze przystąpiły do przygotowania alternatywnej drogi eksportu produktów rolniczych. Jak poinformowały Koleje Ukraińskie Ukrzaliznycia, zablokowanie „korytarza zbożowego” zmieniło kierunek transportu kolejowego zboża do portów naddunajskich, przy czym z Mołdawią negocjowane są właśnie taryfy kolejowe.

„Nikt nie może powiedzieć, czy Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego zadziała, ale na 90%, to jest moja osobista prognoza, korytarz albo zostanie zamknięty, albo będzie działał tak, jak teraz - wyjątkowo nieefektywnie” – powiedział przedstawiciel UZ Walerij Tkaczow. Jednocześnie, według niego, zwiększył się przepływ ładunków w kierunku dunajskich portów „Izmail” i „Reni”. Obecnie przewoźnicy czekają na ogłoszenie nowych taryf przez Koleje Mołdawskie. Strona mołdawska przedstawiła już Ukrainie ofertę ze zaktualizowanymi taryfami na przewóz towarów rolnych. Jednak nadal w UZ pozostają nierozwiązane kwestie dotyczące zasad stosowania rabatu oraz warunków jego naliczania.

Z kolei wczoraj także doszło na Ukrainie do spotkania ministrów rolnictwa Ukrainy, Mołdawii, Litwy, Łotwy i Estonii. Politycy rozmawiali o trasach logistycznych transportu ukraińskiego zboża przeznaczonego na eksport do Unii Europejskiej. Omawiając trasy, strony brały pod uwagę stan kolei Mołdawii i Ukrainy oraz ich przepustowość. Minister rolnictwa Mołdawii Vladimir Bolea powiedział, że Mołdawia weszła w skład grupy stworzonej przez Komisję Europejską do zarządzania kryzysem zbożowym. Platforma obejmuje również Rumunię, Polskę, Bułgarię, Węgry i Słowację - państwa, które wstrzymały do 15 września import ukraińskich zbóż.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024