geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Facebook

Ukraina i Mołdawia na drodze do UE - reakcje

Andrzej Widera

24-06-2022 08:40


Przywódcy Unii Europejskiej zorganizowali konferencję prasową po posiedzeniu Rady Europejskiej na której zatwierdzili decyzję o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata. Podczas konferencji powiedziano, że „ nie może być lepszego sygnału nadziei dla obywateli tych trzech krajów w tak trudnych czasach”.

„To historyczny moment przyznania Mołdawii i Ukrainie statusu kandydata do UE. To mocne przesłanie jedności i determinacji, które dziś dajemy. Mieliśmy okazję skontaktować się z prezydentem Żeleńskim na kilka minut przed tą konferencją, a później spotkamy się z Maią Sandu” – powiedział Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.

„Dzisiaj jest dobry dzień dla Europy. Gratulacje dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, prezydent Mołdawii Mai Sandu i premiera Gruzji Irakli Garibaszwili. Wasze kraje są częścią naszej europejskiej rodziny. A dzisiejsza historyczna decyzja przywódców to potwierdza” napisała przewodnicząca UE Ursula von der Leyen.

„Historyczny dzień dla Mołdawii! Państwa członkowskie UE przyznały nam status kandydata do Unii Europejskiej. Jednoznaczny i mocny sygnał poparcia dla naszych obywateli i europejskiej przyszłości Mołdawii. Jesteśmy wdzięczni i zamierzamy podążać ścieżką reform” – napisała prezydent Mołdawii Maia Sandu.

"Samo zgłoszenie kandydatury to zwycięstwo. Czekaliśmy 120 dni i 30 lat, a potem pokonamy wroga i odpoczniemy. A może najpierw odbudujemy Ukrainę, a potem odpoczniemy? A może nawet pokonamy wroga, zbudujemy go, wstąpimy do UE, a potem odpoczniemy. A może nie odpoczniemy. Ale nie, dzieci się obrażą. Ale na pewno wygramy" - powiedział w przekazie wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Punktem zwrotnym w uzyskaniu statusu kandydata do UE dla Ukrainy była wizyta w Kijowie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Olafa Scholza, premiera Włoch Mario Draghiego i prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa." powiedział minister SZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Zaznaczył, że od dawna znana jest lista krajów-sceptyków przyznania Ukrainie statusu kandydata na członka UE. W szczególności obejmowała Holandię, Danię, Szwecję, Portugalię – wszystkie one miały pewne wizje. Niemcy też byli w tym obozie. Kułeba podkreślił, że prezydent Macron odegrał w tym wydarzeniu ważną rolę, ponieważ to właśnie podczas francuskiej prezydencji podjęto tę decyzję.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024