Zdjęcie: Pixabay
19-04-2023 14:05
Na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego przyjęto rezolucję domagającą się rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych Mołdawii z Unią Europejską do końca 2023 r., po spełnieniu dziewięciu zaleceń Komisji Europejskiej. Uchwała została podjęta zdecydowaną większością głosów, 555 głosów za, przy 49 głosach przeciw i 26 wstrzymujących się.
„To pokazuje, że integracja europejska Mołdawii cieszy się poparciem eurodeputowanych ze wszystkich zakątków Europy i ze wszystkich proeuropejskich ugrupowań politycznych” – powiedział rumuński eurodeputowany Siegfried Mureșan. Zdaniem Mureșana przystąpienie do Unii Europejskiej jest tym, czego chcą obywatele Mołdawii i jest to coś, na co władze w Kiszyniowie bardzo ciężko pracowały w ciągu ostatniego roku, robiąc istotne postępy w reformach niezbędnych do integracji europejskiej.
„Federacja Rosyjska chce temu zapobiec i właśnie dlatego wszelkimi sposobami stara się zdestabilizować sytuację w kraju i zahamować europejską drogę Mołdawii. Właśnie dlatego my, Parlament Europejski, w przyjętej rezolucji zwracamy się do instytucji europejskich o zwiększenie pomocy finansowej i technicznej udzielanej Mołdawii w następnym okresie, zarówno na wdrożenie reform niezbędnych do integracji europejskiej, jak i nowe przyjęcie środków wsparcia dla ludności, a także zwalczania dezinformacji, manipulacji i innych hybrydowych form agresji ze strony Federacji Rosyjskiej”– powiedział poseł.
Tymczasem jak kilka dni temu informował Vladimir Cuc sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, władze w Kiszyniowie wykonały 40 proc. działań wymaganych przez Komisję Europejską w procesie integracji europejskiej. "Obecnie mamy 40% wdrożonych działań, a około 40% jest na bardzo zaawansowanym lub końcowym etapie i odsetek ten już rośnie. Około 20% spośród tych 60 działań nadal nie zostało zrealizowanych lub istnieje potrzeba bardziej skonsolidowanych działań. Jeśli połączymy te 40 z 40, to powiedziałbym, że z około 80% działań jesteśmy w końcowej fazie, a 20% jeszcze musimy wykonać” - powiedział Vladimir Cuc.