Zdjęcie: Pixabay
11-04-2022 08:19
Komitet Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (NSGK) litewskiego Sejmu omawia projekt strategii szkolenia obywateli w zakresie oporu obywatelskiego, który został zaproponowany przez rząd. Strategia Oporu Cywilnego ma być uzupełniona o przygotowania do stawienia oporu wobec wroga przez obywateli.
"Zdecydowanie wzmocnimy Strategię Oporu Cywilnego o tę koncepcję, a następnie będziemy szukać rozwiązań, które pozwolą nam wzmocnić przygotowania do oporu już w praktyce" - powiedział Laurynas Kasčiūnas, przewodniczący Sejmowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (NSGK).
Projekt strategii przygotowania obywateli do oporu obywatelskiego, który został przedstawiony przez rząd, jest obecnie omawiany przez Komitet pod jego przewodnictwem i podlega zatwierdzeniu przez Sejm. "Opór jest przede wszystkim bardzo silnym środkiem odstraszającym, zgodnie z zasadą: możesz zająć jakieś miejsce, ale od tyłu dostaniesz kopniaka w zęby. Tak, aby wróg najpierw zastanowił się, czy wejść na terytorium, na którym społeczeństwo jest gotowe stawić opór za wszelką cenę" - powiedział Kasčiūnas. Jednocześnie cywile będą zaangażowani w przygotowania do obrony totalnej poprzez Kurs Walki Oporu.
Projekt przewiduje, że w przypadku okupacji obywatele mogliby brać udział w zbrojnym oporze w ramach oddziałów partyzanckich działających na okupowanym terytorium. W przypadku, gdy z powodu okupacji instytucje państwowe przestaną działać, cywilny ruch oporu będzie prowadzony przez Narodowe Dowództwo Ruchu Oporu.
Szczególną rolę w oporze cywilnym ma odgrywać Związek Strzelecki na Litwie, a edukacja obywatelska miała być włączona do systemu edukacji formalnej i nieformalnej. Jego celem jest zwiększenie odsetka obywateli gotowych bronić swojego kraju przy użyciu broni z 44% w 2020 roku, jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej, do 60% w 2035 roku.