Zdjęcie: Pixabay
08-05-2023 09:23
Liczba ukraińskich dzieci-uchodźców uczących się w polskich szkołach stale spada i od października 2022 r. spadła o 10 tysięcy - wynika z badań Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej. Według polskich danych 56% ukraińskich uchodźców nie uczy się w polskich placówkach oświatowych, a tylko 22% dzieci w wieku gimnazjalnym chodzi do szkoły w Polsce.
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy 10 000, czyli ponad 8% ukraińskich licealistów odeszło z polskiego systemu edukacji. Autorzy badania wskazują kilka przyczyn odpływu uczniów ukraińskich z polskich szkół. Jednym z nich jest powrót ukraińskich rodzin do domu. Ale, jak podkreślają, wielu Ukraińców nie radzi sobie w polskiej szkole, ma problemy z adaptacją lub boi się dalszej nauki na polskich uczelniach.
"Część dzieci uczy się w dwóch systemach – polskim stacjonarnie i ukraińskim online. Tym dzieciom jest bardzo ciężko. Dlatego część rezygnuje z polskiej szkoły. Wierzą, że wojna niebawem się skończy i wrócą do Ukrainy. Nie chcą mieć zaległości. Ale tracą wówczas kontakt z rówieśnikami" – mówi Nataliya Kravets, prezes Fundacji Ukraińskie Centrum Edukacji.
W procedowanej ustawie o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych zawarto ważne dla obywateli Ukrainy zmiany. Dotyczą przedłużenia pobytu w Polsce, ale też nauki. W przyszłym roku szkolnym ukraińskie dzieci będą mogły tak jak dotychczas uczestniczyć w dodatkowych lekcjach polskiego, a uczącym uchodźców nauczycielom zostaną przydzielone godziny ponad limit określony w Karcie nauczyciela.