geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Saeima przyjęła ustawę o bezpieczeństwie cybernetycznym

Dodał: Andrzej Widera

21-06-2024 10:50


Wczoraj Saeima przyjęła ustawę o cyberbezpieczeństwie, której celem jest wzmocnienie cyberbezpieczeństwa na Łotwie i wdrożenie zmienionych wymagań unijnej dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych w celu osiągnięcia równie wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwo w całej Unii Europejskiej.

Od 1 września 2024 roku zostanie utworzone Krajowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, które będzie pełnić funkcję pojedynczego punktu kontaktowego w kwestiach cyberbezpieczeństwa i nadzorować realizację krajowych wymagań cyberbezpieczeństwa, a także opracowywać krajowe inicjatywy w zakresie polityki cyberbezpieczeństwa.

Funkcje Krajowego Centrum Cyberbezpieczeństwa będą realizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z Instytucją Zapobiegania Incydentom Cybernetycznym CERT.LV. CERT.LV będzie odpowiadać za reagowanie na incydenty związane z bezpieczeństwem cybernetycznym, monitorowanie sytuacji w cyberprzestrzeni i analizę zagrożeń, zapewnienie działania sieci czujników, firewalla DNS i centrów operacyjnych bezpieczeństwa, a także edukację społeczeństwa w zakresie zagadnień cyberbezpieczeństwa.

Ustawa ta dotyczy dostawców kluczowych i ważnych usług oraz infrastruktury krytycznej technologii informacyjno-komunikacyjnych i określa kryteria, według których organizacja sektora publicznego i prywatnego jest definiowana jako należąca do jednej z wymienionych grup.

Ustawa nakłada na organizacje sektora publicznego i prywatnego objęte prawem obowiązek ustalenia swojego statusu i zarejestrowania się do 1 kwietnia 2025 r., powołania menedżera ds. bezpieczeństwa cybernetycznego oraz złożenia pierwszego raportu bezpieczeństwa do 1 października 2025 r. Inne wymagania obejmują spełnienie minimalnych wymagań w zakresie cyberbezpieczeństwa, zgłaszanie incydentów i wykrytych podatności oraz opracowanie planu zarządzania ryzykiem i ciągłości działania.  Ustawa przewiduje także określenie minimalnych wymagań w zakresie cyberbezpieczeństwa dla dostawców kluczowych i ważnych usług oraz infrastruktury krytycznej ICT, wymogów w zakresie scentralizowanej ochrony przed cyberatakami typu „odmowa usługi”, a także wymogów bezpieczeństwa dla centrów danych. Ustawa wejdzie w życie 1 września 2024 r.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024