Zdjęcie: Pixabay
16-05-2023 13:53
Duma Państwowa przyjęła ustawę o wypowiedzeniu Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie. Wcześniej proces ten zainicjował prezydent Rosji Władimir Putin. Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin powiedział , że deputowani podjęli decyzję „kierując się interesami naszych obywateli, w celu zapewnienia bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej ”.
Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE) został podpisany w 1990 r. przez 22 państwa. Wszedł w życie w 1992 roku. Rosja zawiesiła traktat jeszcze w 2007 roku, a od 2015 roku przestała uczestniczyć w spotkaniach Wspólnej Grupy Konsultacyjnej. Traktat CFE opierał się na systemie ograniczeń ilościowych na pięć głównych kategorii broni konwencjonalnej i sprzętu w konwencjonalnych siłach zbrojnych państw uczestniczących w obszarze stosowania traktatu – czołgi, bojowe wozy opancerzone, artyleria, śmigłowce i samoloty bojowe.
W dokumencie określono ich maksymalną liczbę dla obu grup państw uczestniczących. Traktat został podpisany z jednej strony przez państwa NATO, az drugiej przez państwa Układu Warszawskiego. W 1999 r. podpisano porozumienie o adaptacji Traktatu CFE, które uwzględniało rozszerzenie NATO, upadek Układu Warszawskiego i rozpad ZSRR. Warto zauważyć, że Białoruś nadal pozostaje w CFE.