Zdjęcie: Pixabay
15-12-2023 14:36
Komisja Dunaju podjęła decyzję o pozbawieniu Rosji członkostwa w związku z jej atakami rakietowymi i dronami na odcinek dolnego Dunaju na Ukrainie. Rosja musi opuścić organizację do 29 lutego 2024 r., a jeśli tego nie zrobi, członkowie Komisji nie uznają swoich zobowiązań wobec Federacji Rosyjskiej wynikających z Konwencji Belgradzkiej w sprawie zasad żeglugi po Dunaju.
Decyzja ta jest odpowiedzią na naruszenia zasad swobodnej i bezpiecznej żeglugi na Dunaju. Opiera się także na decyzji Komisji przyjętej 17 marca 2022 r. o odrzuceniu uprawnień rosyjskich, zakazie Rosjanom udziału we wszystkich spotkaniach i wykluczeniu ich z sekretariatu Komisji.
Komisja Dunaju jest międzynarodową organizacją międzyrządową utworzoną na mocy Konwencji o zasadach żeglugi na Dunaju, podpisanej w Belgradzie dnia 18 sierpnia 1948 r. Jej głównymi celami są: rozwój swobodnej żeglugi po Dunaju dla statków handlowych, powiązania gospodarcze i kulturalne itp. Po wyłączeniu Rosji w skład komisji wchodzą Austria, Bułgaria, Węgry, Niemcy, Mołdawia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Ukraina i Chorwacja.
Jak wspominają media ukraińskie, w ciągu ostatniego miesiąca, Rosja została wydalona z Rady Międzynarodowej Organizacji Morskiej, przedstawiciel Rosji nie został wybrany do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ oraz Rosja jako pierwszy kraj w historii została wyrzucona z Zarządu UNESCO. Poza tym po raz pierwszy Rosja nie została wybrana do zarządu Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej.