geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: gov.md

Referendum w Mołdawii i pierwsze sondaże

Andrzej Widera

17-04-2024 09:19


Przewodniczący parlamentu Mołdawii Igor Grosu potwierdził, że wybory prezydenckie i referendum w sprawie przystąpienia Mołdawii do Unii Europejskiej odbędą się tego samego dnia – 20 października. Obywatele będą musieli odpowiedzieć na pytanie: „Czy popierasz wejście Mołdawii do UE?”.

„Po ponad 30 latach nadszedł czas, abyśmy my, obywatele, powiedzieli całemu światu, że jesteśmy Europejczykami i chcemy być częścią europejskiej rodziny. Referendum w sprawie przystąpienia Mołdawii do UE zadecyduje o naszej teraźniejszości i przyszłości na nadchodzące dekady. Dziękuję moim kolegom, którzy rozpoczęli tę procedurę i złożyli wniosek do Sądu Konstytucyjnego. Sprawmy, aby rok 2024 był rokiem historycznym dla Mołdawii!” – mówił Igor Grosu.

Tymczasem pojawiły się pierwsze dane badania opinii publicznej w Mołdawii, dotyczące tak referendum, jak i wyborów prezydenckich i polityki międzynarodowej kraju. Według badania WatchDog, w referendum za przystąpieniem Mołdawii do UE gotowych jest głosować 56,5% respondentów. Przeciw przystąpieniu do UE jest skłonnych głosować 25,2% respondentów. 7,3% respondentów planuje bojkot referendum, kolejne 9,5% nie podjęło jeszcze decyzji.

Nieco niepokojące dane dotyczą wyborów prezydenckich. Gdyby w najbliższą niedzielę w Mołdawii odbyły się wybory , wówczas obecna prezydent Maia Sandu i były szef państwa Igor Dodon znaleźliby się w drugiej turze głosowania. Jeśli Sandu i Dodon dostaną się do drugiej tury wyborów, na obecną głowę państwa zagłosuje 42,2% respondentów, a na byłego prezydenta 34,9%.

Z sondażu wynika, że ​​na Sandu jest gotowych głosować 35,1% respondentów, na Dodona 15,8%. Były premier, przewodniczący Partii Rozwoju i Zjednoczenia Mołdawii Ion Chicu otrzymałby 5,6% głosów, burmistrz Kiszyniowa Ion Ceban – 5,4%, przewodniczący Partii Komunistów Władimir Woronin – 4,6%, była baszkan Gagauzji, szefowa partii „Platforma Mołdawia” Irina Vlah – 4,5%, przewodniczący „Nasza Partia” Renato Usatii – 3,9%.

Inne dane dotyczą polityki międzynarodowej kraju. Według badania 48,1% respondentów postrzega Rosję jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Mołdawii. Jednocześnie 46,7% respondentów uważa, że ​​neutralny status Mołdawii może chronić na wypadek konfliktu zbrojnego. 34% respondentów odpowiedziało, że oddałoby głos za przystąpieniem Mołdawii do NATO, gdyby takie referendum się odbyło. 47,5% respondentów jest gotowych głosować przeciwko przystąpieniu do NATO.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024