Zdjęcie: gov.md
17-04-2024 09:19
Przewodniczący parlamentu Mołdawii Igor Grosu potwierdził, że wybory prezydenckie i referendum w sprawie przystąpienia Mołdawii do Unii Europejskiej odbędą się tego samego dnia – 20 października. Obywatele będą musieli odpowiedzieć na pytanie: „Czy popierasz wejście Mołdawii do UE?”.
„Po ponad 30 latach nadszedł czas, abyśmy my, obywatele, powiedzieli całemu światu, że jesteśmy Europejczykami i chcemy być częścią europejskiej rodziny. Referendum w sprawie przystąpienia Mołdawii do UE zadecyduje o naszej teraźniejszości i przyszłości na nadchodzące dekady. Dziękuję moim kolegom, którzy rozpoczęli tę procedurę i złożyli wniosek do Sądu Konstytucyjnego. Sprawmy, aby rok 2024 był rokiem historycznym dla Mołdawii!” – mówił Igor Grosu.
Tymczasem pojawiły się pierwsze dane badania opinii publicznej w Mołdawii, dotyczące tak referendum, jak i wyborów prezydenckich i polityki międzynarodowej kraju. Według badania WatchDog, w referendum za przystąpieniem Mołdawii do UE gotowych jest głosować 56,5% respondentów. Przeciw przystąpieniu do UE jest skłonnych głosować 25,2% respondentów. 7,3% respondentów planuje bojkot referendum, kolejne 9,5% nie podjęło jeszcze decyzji.
Nieco niepokojące dane dotyczą wyborów prezydenckich. Gdyby w najbliższą niedzielę w Mołdawii odbyły się wybory , wówczas obecna prezydent Maia Sandu i były szef państwa Igor Dodon znaleźliby się w drugiej turze głosowania. Jeśli Sandu i Dodon dostaną się do drugiej tury wyborów, na obecną głowę państwa zagłosuje 42,2% respondentów, a na byłego prezydenta 34,9%.
Z sondażu wynika, że na Sandu jest gotowych głosować 35,1% respondentów, na Dodona 15,8%. Były premier, przewodniczący Partii Rozwoju i Zjednoczenia Mołdawii Ion Chicu otrzymałby 5,6% głosów, burmistrz Kiszyniowa Ion Ceban – 5,4%, przewodniczący Partii Komunistów Władimir Woronin – 4,6%, była baszkan Gagauzji, szefowa partii „Platforma Mołdawia” Irina Vlah – 4,5%, przewodniczący „Nasza Partia” Renato Usatii – 3,9%.
Inne dane dotyczą polityki międzynarodowej kraju. Według badania 48,1% respondentów postrzega Rosję jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Mołdawii. Jednocześnie 46,7% respondentów uważa, że neutralny status Mołdawii może chronić na wypadek konfliktu zbrojnego. 34% respondentów odpowiedziało, że oddałoby głos za przystąpieniem Mołdawii do NATO, gdyby takie referendum się odbyło. 47,5% respondentów jest gotowych głosować przeciwko przystąpieniu do NATO.