Zdjęcie: Wikipedia
02-07-2021 08:42
Posłowie w pierwszym czytaniu uchwalili prezydencką ustawę "O zapobieganiu zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego związanym z nadmiernym wpływem osób o dużym znaczeniu gospodarczym lub politycznym w życiu publicznym (oligarchów)". Za ustawą głosowało 275 deputowanych ludowych.
Ta wersja ustawy proponuje zdefiniowanie oligarchy jako „osoby o istotnym znaczeniu gospodarczym lub politycznym w życiu publicznym (oligarchę), która jednocześnie spełnia co najmniej trzy kryteria”.
Aby zostać uznanym za oligarchę, trzeba uczestniczyć w życiu politycznym, mieć znaczący wpływ na media, być monopolistą na krajowym rynku towarowym i posiadać aktywa o wartości ponad 1 mln hrywien. Jeżeli trzy z tych cech występują u jednej osoby, zostaje ona wpisana do rejestru oligarchów.
Decyzję o wpisaniu oligarchów do Rejestru podejmuje Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony na wniosek Gabinetu Ministrów, członka Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, NBU, SBU lub Komitetu Antymonopolowego. Decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony wykonuje Prezydent. Wchodzi w życie po jego oficjalnej publikacji.
Jeśli dana osoba znajduje się na tej liście, stosuje się wobec niej szereg ograniczeń. W szczególności zakazane będzie dokonywanie wpłat na rzecz partii politycznych oraz udział w prywatyzacji na dużą skalę.
Również osoby z tego Rejestru będą musiały złożyć deklarację o dochodach.Ponadto ustawa wprowadza pojęcie „deklaracji kontaktów” obowiązująca wszystkich urzędników, jeśli mieli kontakt z oligarchą lub jego przedstawicielem. Jednocześnie możliwe będzie niezłożenie takiego oświadczenia, jeśli spotkanie z oligarchą odbyło się w telewizji, w sądzie, podczas wydarzeń zainicjowanych przez władze publiczne. Istnieje możliwość wykluczenia osoby z Rejestru, jeżeli nie posiada ona co najmniej dwóch cech przewidzianych do umieszczenia na tym wykazie. Ustawa wygasa po 10 latach od wejścia w życie.