geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Prognozy ukraińskiej energetyki

Dodał: Andrzej Widera

07-06-2024 10:56


Ukraińskie media prognozują najbliższe miesiące w energetyce kraju. Ukraiński system energetyczny czeka trudne lato. Ze względu na rozpoczęte w końcu marca rosyjskie ataki terrorystyczne wobec infrastruktury i poczynione w wyniku tego zniszczenia elektrowni, prąd dostarczany jest zgodnie z harmonogramem i nie ma przesłanek, aby sytuacja w najbliższym czasie uległa poprawie.

Wiadomo, że celem Rosjan było sześć elektrowni państwowego holdingu Centernergo, a także trzy elektrociepłownie holdingu DTEK. „Niestety, skalę szkód można porównać i nawet jeśli mówimy o wytwarzaniu, o elektrowniach, to przekroczyły one nawet skalę szkód ubiegłorocznych ” – powiedział prezes zarządu „Ukrenergo” Wołodymyr Kudrycki.

Wiosną Ukraina straciła około 9 GW mocy wytwórczych. Aby znaleźć fundusze na naprawy, konieczne było podjęcie niepopularnego kroku i podniesienie opłat dla ludności. Od 1 czerwca cena energii elektrycznej wzrosła z 2,64 do 4,32 hrywien za kWh.

Ukraina jest w dużym stopniu uzależniona od importu energii elektrycznej i słonecznej pogody. Dziś w strukturze zużycia energii niemal 20% stanowi produkcja energii słonecznej. W warunkach, w których o obecności lub braku energii decyduje pogoda, stanowi to problem – wyjaśnia Gennadij Riabcew, dyrektor projektów specjalnych w Narodowym Centrum Badawczym. Zwiększanie importu nie jest możliwe, gdyż maksymalna przepustowość połączeń międzynarodowych jest już wykorzystana w niemal 100%.

Harmonogramy wyłączeń obowiązują w każdym regionie, jednak wielu Ukraińców skarży się, że są one niesprawiedliwe. Na przykład w niektórych regionach konsumenci siedzą bez światła przez 3-4 godziny lub dłużej, podczas gdy w innych udaje im się obejść bez przestojów. Pod koniec maja rząd przyjął uchwałę, która powinna zapewnić więcej „sprawiedliwych harmonogramów”. Nowe zasady wejdą w życie 24 czerwca.

Ponad połowa ukraińskiej energii elektrycznej wytwarzana jest w elektrowniach jądrowych. Na Ukrainie jest 15 bloków jądrowych, z czego sześć znajduje się w przejętej przez Rosjan elektrowni jądrowej Zaporoże. Zatem dostępnych jest tylko dziewięć. W sezonie pomiędzy okresami grzewczymi są one wyłączane w celu obowiązkowych napraw. W związku z tym zmniejszają się wolumeny produkcji prądu, co wpływa na harmonogramy.

Jeśli chodzi o odbiorców przemysłowych i indywidualnych, sytuacja jest najtrudniejsza w Kijowie, Odessie i Charkowie. W tym ostatnim, w szczytowym momencie, 250 000 klientów było pozbawionych prądu co godzinę. Obecnie drugie co do wielkości ukraińskie miasto przygotowuje się na możliwe przerwy w dostawie prądu. Lokalne władze poinformowały już, że ponad 1000 sklepów spożywczych, 400 aptek, bazarów, supermarketów, kawiarni, stacji benzynowych itp. zainstalowało autonomiczne źródła zasilania.

Najtrudniejszymi miesiącami w lecie są lipiec i pierwsze dwie dekady sierpnia, kiedy urządzenia chłodnicze pracują z maksymalną wydajnością ze względu na wysokie temperatury, zwiększając poziomy zużycia do niemal zimowych poziomów. Następnie, od końca listopada do lutego, zużycie wzrasta z powodu niskich temperatur. Teoretycznie możliwe jest że do września nie będzie trzeba korzystać z harmonogramó wyłączeń. Pod warunkiem, że energia będzie dystrybuowana i racjonalnie wykorzystywana, ale rzeczywistość jest taka, że ​​Ukraińcy nie są na to gotowi, uważa Giennadij Riabcew.  Instalacja dodatkowych mocy w postaci minigeneratorów mogłaby przyspieszyć wychodzenie z harmonogramów wyłączeń. Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada kontynuację stosowania harmonogramów jesienią , uważa Riabcew. Najmniejsze szanse ma czarny scenariusz blackoutu.  Oleksandr Charczenko, dyrektor Centrum Badań nad Energią, nie spodziewa się blackoutu nawet zimą.

W tej chwili energetycy robią wszystko, aby przywrócić system. Na ile okaże się skuteczny, przekonamy się za kilka miesięcy. Problem w tym, że Rosja raczej nie zrezygnuje z taktyki terrorystycznej, a ukraińskie zakłady energetyczne jeszcze przez długi czas będą zagrożone nowymi atakami.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024