Zdjęcie: gov.md
10-09-2023 09:00
Baszkan Gagauzji i przewodniczący Zgromadzenia Ludowego Gagauzji nie są już członkami Krajowej Komisji Integracji Europejskiej, która działa przy Prezydencie Mołdawii. Jak się okazuje, prezydent Maia Sandu podpisała dekret w sprawie nowego składu komisji. Tak więc w nowym składzie Krajowej Komisji Integracji Europejskiej nie znaleźli się baszkan autonomii Evghenia Guțul i przewodniczący NSG Dmitrij Konstantinow. W składzie komisji zmieniły się także nazwiska ministrów, którzy w ostatnim czasie się zmienili.
W skład komisji weszli także szefowa Prokuratury Antykorupcyjnej Veronica Dragalin i szef Krajowej Komisji Antykorupcyjnej Iulian Rusu, a także przewodnicząca Rady Telewizji i Radia Liliana Vitu-Esanu. Warto zaznaczyć, że prezydent nie podpisała jeszcze dekretu o włączeniu w skład rządu Evghenii Guțul. Niedawno baszkan na spotkaniu z deputowanymi Gagauzji powiedziała, że skierowała do prezydenta prośbę o podjęcie takiej decyzji.
Powody postanowienia prezydent Sandu nie są jeszcze znane, jednak mogą być związane z nowym dochodzeniem wszczętym wobec baszkan. Otóż Evghenia Gutul, została oskarżona o nadużywanie władzy i przekraczanie swoich obowiązków. Prokuratura w Komracie - stolicy Gagauzji - wszczęła przeciwko niej sprawę karną w związku ze skargą dwóch działaczy obywatelskich. Informację potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Generalnej, Violina Moraru.
Evghenia Guțul jest oskarżona o przekazanie swoich uprawnień zbiegłemu do Izraela, skazanemu za korupcję, oligarsze Ilanowi Sorowi, którego partia o tej samej nazwie została zdelegalizowana. Zgodnie z przepisami mołdawskiego prawa, "przekroczenie uprawnień lub obowiązków" podlega karze grzywny w wysokości od 1500 do 4500 lei oraz pozbawieniu prawa do zajmowania określonego stanowiska na okres od trzech miesięcy do jednego roku.
Jednak co równie istotne, dzień po podjęciu przez Sandu tej decyzji, w Brukseli podpisano porozumienie w sprawie udziału Mołdawii w Programie Jednolitego Rynku UE. Prezydent Maia Sandu powiedziała, że program pomoże przygotować sektor prywatny i instytucje państwowe na europejskie zasady i standardy oraz zwiększy dostęp mołdawskich produktów i usług do europejskich rynków. Program zachęca do tworzenia start-upów oraz rozwoju konkurencyjnych i zrównoważonych małych i średnich przedsiębiorstw oraz oferuje dostęp do wiedzy i dobrych praktyk państw członkowskich UE.