geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Prezes Naftogazu i doradca Bidena o Nord Stream-2

Dodał: Andrzej Widera

12-09-2021 09:07


W ukraińskich mediach pojawiły się dwie interesujące wypowiedzi na temat kwestii związanych z gazociągiem Nord Stream-2. I tak, jako pierwszą wypowiedź warto przytoczyć słowa prezesa ukraińskiego Naftogazu Jurija Witrenko.

Otóż zauważył on, że ewentualne gwałtowne zmniejszenie przez Gazprom wolumenu tranzytu gazu ziemnego przez Ukrainę w przypadku uruchomienia gazociągu Nord Stream-2 doprowadzi do takich zmian właściwości gazu, które spowodują problemy dla europejskich operatorów systemów przesyłowych na zachodniej granicy Ukrainy.

Według szefa Naftogazu, w takiej sytuacji europejscy operatorzy mogą twierdzić, że Ukraina narusza warunki kontraktu w zakresie właściwości fizyko-chemicznych gazu, co powoduje u nich określone problemy techniczne i zagraża obecnej niezawodności tranzytu gazu przez Ukrainę.

Witrenko powiedział też, że umowa tranzytowa z Rosją ma "pewne ogólne zapisy, które w zasadzie teoretycznie mogłyby nas chronić, gdybyśmy potem poszli do sądu", ale na ten ewentualny problem trzeba zwrócić uwagę już teraz. Uważa on, że ta kwestia powinna być rozwiązana "jakoś" w późniejszym terminie.

Według niego, aby rozwiązać ten problem, konieczne jest zniesienie monopolu Gazpromu na dostawy gazu z Rosji do Europy tranzytem przez Ukrainę, przeniesienie punktów dostępu z zachodniej granicy Ukrainy na granicę rosyjską - w tym tkwi cały sens przeniesienia obsługi ukraińskiego systemu transportu gazu na przepisy europejskie.

Tymczasem także w sprawie NS-2 zabrał głos Amos Hochstein, doradca ds. bezpieczeństwa energetycznego w Departamencie Stanu USA, który został wyznaczony przez prezydenta Bidena do nadzorowania wykonania umowy Biden-Merkel.  Warto przy tym zauważyć, że jest to pierwsza wypowiedź doradcy dla ukraińskich mediów od momentu jego nominacji.

"Federacja Rosyjska musi kontynuować tranzyt gazu przez Ukrainę zgodnie z ustaleniami. Stany Zjednoczone są przygotowane na różne scenariusze w przypadku zakłóceń i dysponują środkami zaradczymi" - mówił Hochstein.

"Nie zamierzam mówić Rosjanom tu, w telewizji, na Ukrainie, że zrealizujemy każdy scenariusz. Przyglądamy się temu problemowi, aby upewnić się, że jesteśmy gotowi na różne scenariusze i działamy zgodnie z nimi. Najważniejszą częścią kontrataków jest to, aby ich nie stosować. Chcę, żebyśmy nie musieli stosować kontrataków. Chciałbym,  aby Rosjanie zrozumieli, że dla wszystkich, w tym dla nich, lepiej jest, aby kontynuowali tranzyt gazu przez Ukrainę. Tak, jak o to prosiliśmy, jak prosili Niemcy, a kanclerz Merkel jasno wyraziła to nie tylko tutaj w Kijowie i Waszyngtonie, ale także w Moskwie. I to jest to, co będziemy nadal robić" - powiedział Hochstein.

Powiedział też, że nie może podać szczegółów, ale śledzi te problemy od dłuższego czasu. "Myślę, że wiem jakie działania podejmują Rosjanie" - dodał przedstawiciel rządu USA.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024