geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Polskie startupy z białoruskimi korzeniami w europejskiej czołówce

Andrzej Widera

21-02-2025 08:49


Jak podały niezależne media białoruskie, EU-Startups.com, czołowy portal internetowy poświęcony startupom w Europie, opublikował listę dziesięciu najbardziej obiecujących polskich startupów powstałych w latach 2023-2024. Wśród nich znalazły się dwie firmy założone przez przedsiębiorców z Białorusi, które wyróżniają się innowacyjnym podejściem do swoich branż.

Według portalu, Polska staje się centrum innowacji technologicznych i rozwoju biznesu, wykorzystując swoje zasoby talentów, strategiczne położenie w Europie oraz rosnący krajobraz inwestycyjny.  Warszawa wyróżnia się jako centrum innowacji, oferując startupom dostęp do funduszy, akceleratorów i wydarzeń technologicznych. W ciągu ostatniego roku kraj odnotował 14% wzrost inwestycji w startupy, osiągając około 1,57 miliarda PLN, a wyróżniającym się sektorem stała się sztuczna inteligencja. W 2024 roku polskie startupy AI pozyskały prawie 171 milionów euro – niemal dwukrotnie więcej niż w 2023 roku – co podkreśla rosnące zapotrzebowanie na innowacje w automatyzacji, uczeniu maszynowym i transformacji cyfrowej.

Spośród dwóch wymienionych firm z korzeniami białoruskimi, Cropler, startup agrotechnologiczny, został założony przez Nikitę Bedunkiewicza, Egora Werbitskiego i Filipa Kondratenkę. Firma opracowała inteligentny system monitorowania upraw, wykorzystujący przenośne kamery i sztuczną inteligencję do analizy stanu roślin oraz pól w czasie rzeczywistym. Technologia ta umożliwia rolnikom optymalizację stosowania środków chemicznych, redukcję kosztów i podejmowanie trafnych decyzji agronomicznych. Startup, który powstał w 2023 roku, zdobył 150 tysięcy euro na rozwój precyzyjnego rolnictwa opartego na AI.

Z kolei startup Plain, założony przez Taissię Muchę i Borysa Malajczyka, zajmuje się sztuczną inteligencją w branży wnętrzarskiej. Platforma ta pełni rolę asystenta zakupowego, pomagając użytkownikom znaleźć idealne meble dopasowane do ich stylu, przestrzeni i budżetu. Technologia oferuje spersonalizowane rekomendacje, eksperckie porady i wizualizacje, upraszczając proces zakupu. Firmy mogą również wykorzystywać rozwiązania Plain do poprawy obsługi klienta, zwiększenia sprzedaży i minimalizacji zwrotów. Założona w 2024 roku firma zdobyła 116 tysięcy euro finansowania i szybko znalazła się w prestiżowym amerykańskim akceleratorze TechStars 2024.

Taissia Mucha, absolwentka BNTU, pracowała wcześniej w dziedzinie projektowania wnętrz. By zdobyć doświadczenie w startupach, przez pewien czas pracowała w agencji cyfrowej. Borys Malajczyk, główny architekt oprogramowania, ukończył studia w Brześciu i na Politechnice Warszawskiej, specjalizując się w analizie danych. Założyciele poznali się na Białorusi, lecz ich pierwszy wspólny projekt – Plain – wystartował w 2023 roku w Berlinie. Następnie przenieśli firmę do Warszawy, gdzie warunki dla startupów okazały się korzystniejsze. Udział w TechStars otworzył im nowe możliwości i pozwolił nawiązać cenne kontakty w branży technologicznej.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024