Zdjęcie: gov.ro
02-03-2023 08:15
Prezydent Rumunii Klaus Iohannis przyjął wczoraj premiera Mołdawii Dorina Receana, który rozpoczął swoją pierwszą wizytę zagraniczną od wizyty w Bukareszcie. W czasie spotkania prezydent Klaus Iohannis potwierdził zobowiązanie Rumunii do udzielenia pełnego wsparcia procesom transformacji, modernizacji i realizacji reform, w duchu dwustronnego partnerstwa strategicznego na rzecz integracji europejskiej Mołdawii, opartego na wspólnocie języka, kultury i historii.
"Mołdawia i Rumunia mają bardzo szczególne relacje - silniejsze każdego dnia, a doświadczenie Rumunii w procesie akcesji do UE jest dla nas bardzo pomocne. Mamy nadzieję na jak najszybszy postęp, abyśmy do końca tego roku mogli rozpocząć negocjacje akcesyjne z UE i jak najszybciej znaleźć się w wielkiej europejskiej rodzinie" - powiedział premier Dorin Recean.
Z kolei na spotkaniu premierów obu krajów, premier Rumunii Nicolae Ciucă mówił o sytuacji bezpieczeństwa. „Jesteśmy świadkami coraz większej liczby prób destabilizacji Republiki Mołdawii, sztucznego tworzenia napięć, wrogich narracji, opartych na celowym rozpowszechnianiu fałszywych informacji” – powiedział premier Ciucă. Szef rządu mołdawskiego powiedział, że obaj rozmawiali o potrzebie przyspieszenia projektów połączeń międzysystemowych w dziedzinie elektroenergetyki, szczególnie ważnych dla zapewnienia niezależności energetycznej Mołdawii. Mowa była także o usprawnieniu ruchu na przejściach granicznych.
„Co bardzo ważne, z zadowoleniem przyjęliśmy fakt, że Rumunia umocniła swój status pierwszego partnera handlowego Mołdawii, a dwustronna wymiana handlowa osiągnęła rekordowy poziom 3,6 mld USD w 2022 r., czyli o 1,2 mld USD więcej niż w 2021 r. Chcemy jednak więcej – i będziemy działać w tym kierunku – aby zwiększyć rumuńskie inwestycje w Mołdawii. Mamy tu ogromny potencjał współpracy gospodarczej i handlowej, w bezpośrednim interesie naszych obywateli” – zaznaczył z kolei premier Ciucă.
Tutaj pojawiła się też ciekawa inicjatywa. „Rozmawialiśmy z premierem o możliwości czasowego wysłania ekspertów z Bukaresztu w dziedzinie rolnictwa, transportu, środowiska, aby doradzali naszym instytucjom w procesie akcesyjnym do UE. To doświadczenie jest potrzebne Kiszyniowowi i pomoże w procesie integracji Mołdawii z Unią Europejską” – powiedział premier Recean. Zaapelował również do mołdawskich i rumuńskich przedsiębiorców o rozszerzenie działalności i wykorzystanie istniejącego i przyszłego potencjału gospodarczego. „Wkrótce będziemy mieli nawet zintegrowane rynki finansowe, a zatem rynek kapitałowy w Bukareszcie będzie dostępny dla Kiszyniowa. Nasi biznesmeni mówią tym samym językiem, nasze przedsiębiorstwa mówią tym samym językiem” – dodał Recean.